Wpływ wojny na Ukrainie na cenę kruszcu złota i srebra

Ceny skupu złota i srebra wykazują sporą korelację z sytuacją geopolityczną i kondycją światowej gospodarki. Wszelka niestabilność lub zagrożenie recesją kierują wzrok inwestorów na aktywa uznawane za bezpieczne, do których zaliczają się metale szlachetne. Nie dziwi zatem szybujący kurs złota tuż po ataku Rosji na Ukrainę. Czy jednak chwilowa panika inwestorów ulegnie ostudzeniu, a ceny wejdą w fazę bocznego trendu? Czy może wojna na Ukrainie sprawi, że uncja złota nabierze cenowego rozpędu i przekroczy wyceny z początku pandemii? Zapraszamy do analizy konsekwencji dla rynku złota z perspektywy konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Ile kosztuje 1 gram złota obecnie i co nas czeka w nadchodzących miesiącach?

 

Jak agresja Rosji na Ukrainę kształtuje kurs złota?

Biorąc pod uwagę historyczne czynniki wpływające na złoto notowania po wybuchu wojny na Ukrainie nie są zaskoczeniem. Kurs złota doświadczał błyskawicznych wzrostów jeszcze przed faktyczną inwazją; europejscy inwestorzy wyczuwali rosnący niepokój, a kapitał zaczął płynąć w stronę bezpiecznych aktywów, napędzając popyt na złoto. W chwili kiedy uncja złota osiągnęła wartość 1850 USD w pierwszych dniach lutego 2021 roku, nikt już nie miał złudzeń co do powagi sytuacji. Wyceny złota można traktować jako papierek lakmusowy dla nastrojów społecznych, który rzadko generuje błędne wyniki. Ceny skupu złota tuż po wybuchu wojny przybrały na sile wzrostowej, by po zaledwie dwóch tygodniach przekroczyć magiczną granicę 2000 dolarów za uncję.

Co jednak czeka złoto w nadchodzących miesiącach? Czy ujemna korelacja stóp procentowych i złota wyhamuje dalsze wzrosty tego kruszcu? Pamiętajmy, że wyceny złota na światowych rynkach zależą od kilku czynników jednocześnie. Wojna na Ukrainie jest obecnie zasadniczym stymulatorem hossy na złocie, jednak nawet wyczekiwana stabilizacja w działaniach zbrojnych nie musi oznaczać szybkiego powrotu konsolidacji cenowej. Wojna odpowiada za zerwanie lub ograniczenie łańcuchów dostaw wielu podstawowych produktów, co potęguje wzrost inflacji. Uncja złota podlega tym samym prawom, a osoby dysponujące sporym kapitałem usilnie poszukują skutecznych metod ochrony jego wartości. Trudno oczekiwać, że ich wzrok szybko odwróci się ze złota w stronę niepewnych akcji. Dlatego obecna cena uncji złota na poziomie 1848 USD można uznać za dobry moment do zakupu, mając na uwadze realne prognozy przyszłych wzrostów.

 

Czy kurs srebra podlega wahaniom na skutek wojny na Ukrainie?

Srebro pozostaje w cieniu złota z punktu widzenia potencjału inwestycyjnego, lecz jest niezwykle ważnym kruszcem dla gospodarki. Kurs srebra wynika z rosnącego zapotrzebowania na rynku elektronicznym, fotowoltaicznym, czy motoryzacyjnym. Utrzymywanie wydobycia srebra na niezmiennym poziomie przy jednoczesnym wzroście popytu z różnych sektorów gospodarki zwiastuje postępujące wzrosty jego ceny. Już teraz sztabka srebra 100g zapakowana w CertiPack osiąga wycenę w przedziale 550-580 złotych. Konflikt Rosji z Ukrainą przyczynił się do wzrostu wskaźników inflacyjnych, wpływając pośrednio na kurs srebra. Czy lokowanie pieniędzy w sztabki srebra może okazać się dobrym murem obronnym przed utratą wartości pieniądza fiducjarnego? Wielu inwestorów z mniejszym kapitałem próbuje nabywać wyłącznie złoto, całkowicie pomijając srebro inwestycyjne. To duży błąd. Idea dywersyfikacji portfela wymaga, aby posiadać w nim różne rodzaje aktywów. Wzrostowy kurs srebra sprawia, że ten metal szlachetny zdecydowanie warto brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Ceny srebra są znacznie niższe niż kurs złota, tworząc korzystne środowisko transakcyjne dla osób o różnym stanie majątkowym. Kupując sztabki srebra o wadze 100g lub 1000g, należy ograniczyć się wyłącznie do produktów zapakowanych w CertiPack, będący gwarancją autentyczności i płynności transakcyjnej.

Srebro inwestycyjne pojawia się w ofertach w jednostce uncji lub gramów, opisujących masę sprzedawanego kruszcu. Warto pamiętać, że na rynku metali szlachetnych obowiązuje tzw. uncja jubilerska (trojańska); 1 uncja trojańska wynosi 31,1 g.

 

Ile kosztuje 1 gram złota i gdzie zakupić złoto inwestycyjne?

Jeśli planujesz zakupić niewielkie ilości złota inwestycyjnego, dobrym pomysłem okazuje się inwestycja w sztabki o niewielkiej masie, np. 1 g, 2.5 g, czy 10 g. Ile kosztuje 1 gram złota z CertiPack? W chwili pisania tego artykułu cena 1 grama czystego złota wynosi około 356 PLN. Ceny tego kruszcu ulegają jednak bardzo szybkim zmianom, a wojna na Ukrainie dosyć mocno destabilizuje wartości podawane na wykresach. Jedyną wiarygodną prognozą na najbliższe miesiące pozostaje kontynuacja trendu wzrostowego na złocie i srebrze. Okazje inwestycyjne czekają zatem na tych, którzy chcą ulokować swoje oszczędności w złocie i cieszyć się skuteczną ochroną przed inflacją. Złoto w formie sztabek i monet w wielu wersjach wagowych znajdziesz w ofercie Mennicy Poznańskiej. Wszystkie produkty zostały wyposażone w CertiPack i akredytację LBMA, będące potwierdzeniem autentyczności kruszcu i gwarantujące brak problemów przy późniejszej odsprzedaży.

Twój koszyk