Ceny złota i srebra

Osoby, które trudnią się inwestowaniem w metale szlachetne, z pewnością są zainteresowane tym, jakim wahaniom pod względem wartości podlega ich majątek. Jeśli chodzi o kurs złota, wykres wskazujący jego obecne notowania jest niezwykle dynamiczny – jego poziom o godzinie 16:00 wskazuje obecny benchmark obowiązujący do godziny 12:00 dnia następnego. Cena tego kruszcu zależy od wielu czynników – poznaj je i zainwestuj w metale szlachetne jeszcze dziś!

Metale szlachetne są bardzo ciekawym odwzorowaniem sytuacji ekonomicznej na świecie, ponieważ popyt na nie jest niezwykle wrażliwy, zależy od wielu czynników. Notowania, czyli kurs złota i srebra na rynku podlegają dynamicznym zmianom, co najlepiej obrazuje ten stale zmieniający się wykres. Podana jest w nim cena kruszcu w USD za uncję, która jest najpopularniejszą jednostką miary metali szlachetnych. Podaż surowca na rynku, czyli to, ile go aktualnie jest, musi znaleźć swoje uzasadnienie w zapotrzebowaniu na niego. Im jest ono wyższe, tym większa jest wartość tego waloru.

Od czego zależą ceny złota i srebra?

  • Oto kilka najważniejszych czynników, które wpływają na popyt i podaż srebra i innych kruszców, a zatem kształtują ich kurs na wykresie:
  • Sytuacja ekonomiczna – gdy w mediach zaczyna się mówić o kryzysie, ludzie próbują się przed nim uchronić, zamieniając gotówkę na złoto, a jego cena rośnie, co widać na wykresie.
  • Polityka światowa – wojna lub „tarcia” grożące jej wybuchem pomiędzy państwami sprawiają, że ludzie wolą mieć w kieszeni żywe sztabki lub monety ze srebra, które łatwo upłynnić, zamiast waluty, która lada chwila może stracić na znaczeniu.
  • Notowania dolara amerykańskiego – gdy jego cena spada, to wartość kruszców wzrasta, i na odwrót.
  • Stopy procentowe – gdy idą w górę, wówczas wzrasta kurs dolara, a maleje cena złota.
  • Inflacja – kiedy spada wartość pieniądza papierowego, ludzie chronią się przed tym, inwestując swój majątek w kruszce – rośnie więc popyt na sztabki, a wraz z nim ich siła nabywcza.

Wszelkie dane, takie jak popyt na dobra luksusowe, sytuacja banków centralnych, spekulacje i inne, są szczegółowo analizowane przez ekonomistów. Sam kurs srebra czy innych metali szlachetnych, które prezentuje wykres, są ustalane natomiast przez London Bullion Market Association, czyli “LBMA” – czyli stowarzyszenie, w którego skład wchodzą najważniejsze instytucje finansowe.

Jak wykres pomoże Ci zrozumieć wahania cen złota?

Ten prosty wskaźnik jest datowany i zawiera wartości złota w konkretnych dniach, odświeżane dwa razy na dobę. Bardzo łatwo można zauważyć korelację pomiędzy konkretnymi sytuacjami na świecie – wojną, inflacją, podniesieniem stóp procentowych, podniesioną znacznie ceną ropy naftowej i innymi. Na tej podstawie łatwo zauważyć, że w czasach gdy na świecie dużo się dzieje, kurs złota wykres pokazuje jako wysoki pik. Nie trwa on jednak długo – po dużym wzroście można się spodziewać gwałtownego spadku, i to w ciągu zaledwie kilku godzin. Jeśli więc w czasie gdy jego wartość była wysoka, nie udało Ci się go korzystnie sprzedać, jutro może już być za późno.

Dlaczego warto śledzić kurs złota?

To prawda, że ekonomia jest skomplikowanym zagadnieniem, wymagającym dużego skupienia, uważności i logicznego łączenia wątków. Jednak warto spróbować ją oswoić, a nawet polubić! Wiedząc, jaki jest kurs złota czy srebra dzięki wykresowi, możesz uważnie sprawdzać, czy cena Twojego majątku wzrosła, czy też spadła, a tym samym podejmować kolejne decyzje pozwalające Ci chronić swoje fundusze, a nawet mnożyć je. Sprawdź, ile dziś kosztują metale szlachetne, analizuj ich piki przez kolejne dni lub tygodnie i przekonaj się, czy warto w nie zainwestować w tych niespokojnych czasach.

Twój koszyk