Inwestowanie w złoto – wady i zalety

Inwestowanie w szlachetne kruszce, zwłaszcza złoto, to jeden z najpopularniejszych sposobów ochrony pieniądza i zwiększania jego wartości. Już od wieków złoto stanowi pewną lokatę kapitału, osiągając zwykle najwyższą wartość w czasach kryzysu i stanowiąc tym samym dobrą inwestycję w czasach prosperity. Czy opłaca się inwestowanie w złoto? Wady i zalety tej formy oszczędzania i pomnażania majątku znajdziesz w poniższym artykule.

 

Jakie są wady i zalety inwestowania w złoto?

Główną korzyścią, jaką daje inwestowanie w złoto, jest ochrona oszczędności. Na wartość tego kruszcu nie wpływa inflacja jak to dzieje się w przypadku waluty. Podlega on procesom rynkowym, tj. czasem jego cena rośnie, a niekiedy spada, ale w ogólnym rozrachunku złote sztabki i monety przynoszą zysk. Ta forma inwestowania nie wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu finansów czy funkcjonowania rynku, wystarcza bowiem regularne monitorowanie i analizowanie wykresu z ceną złota w czasie. Jest zatem znacznie łatwiejsza niż np. inwestowanie w akcje, obligacje i papiery wartościowe na giełdzie.

Inwestycja w szlachetny kruszec to także dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zaufania do systemu bankowego i z tej przyczyny nie chcą trzymać gotówki na koncie. Schowana w bezpiecznym miejscu złota sztabka bądź moneta o konkretnej wadze jest czymś namacalnym. Fizyczna postać złota to dla wielu osób duża zaleta. Dzięki temu mogą one sprawować nad nią osobisty nadzór i pełną kontrolę.

Złoto jest szczególnie polecane jako inwestycja długoterminowa. Biorąc pod uwagę historyczne dane, można zauważyć, że na przestrzeni kilku dekad kruszec ten znacząco zwiększył swą wartość. Złoto sprawdzi się doskonale jako jeden z elementów zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego. Łatwo je sprzedać, dlatego sztabki i monety sprawdzą się także jako zabezpieczenie na wypadek nieoczekiwanych okoliczności.

 

Czy inwestycja w złoto ma wady?

Przedstawione cechy to głównie zalety inwestowania w złoto, choć wybrane z nich mogą stać się wadą dla niektórych osób. Na przykład, złoto to lokata długoterminowa, nie jest więc dobra dla inwestorów, którzy liczą na szybki zysk. Warto je kupować, gdy sytuacja na rynku jest stabilna, ponieważ przekłada się to na korzystne ceny.

Podsumowując, jeśli chodzi o wady i zalety inwestowania w złoto, to korzyści wynikających z tego rozwiązania jest zdecydowanie więcej.

Twój koszyk