Po czym rozpoznać prawdziwe złoto?

Z pewnością widziałeś niejednokrotnie w starych filmach sceny, w których przedstawiciel firmy skupującej kosztowności brał monetę do ust i gryzł ją, w celu określenia jej autentyczności. Czy współcześnie musi to tak wyglądać? Jak rozpoznać prawdziwe złoto lub sprawdzić, czy pierścionek jest z niego wykonany? Cechowanie to ważny element pracy nad metalami szlachetnymi, który utrudnia wprowadzanie fałszywek do obiegu. Na czym on polega? Dlaczego konieczne jest weryfikowanie autentyczności takich nabytków i jak zrobić to bez posiadania profesjonalnego sprzętu? Przekonaj się i stań się ekspertem od szacowania wartości biżuterii!

Dlaczego należy sprawdzać złoto?

Tam, gdzie w grę wchodzą duże kosztowności, pojawiają się też fałszerze. Są oni gotowi sprzedawać osobom niepotrafiącym rozpoznawać ich jakości produkty z tombaku w cenie prawdziwego metalu szlachetnego lub zawyżający jego zawartość w stopie. Sprawdzanie złota to po prostu upewnianie się, czy płacimy właściwą cenę za dany wyrób. Dlatego właśnie wprowadzono cechowanie, czyli po prostu grawerowanie grafik umożliwiających upewnienie się na przykład, czy pierścionek deklarowany jako próba 585 faktycznie składa się z 58,5% czystego kruszcu.

Czym jest cechowanie złota?

Każdy metal szlachetny ma swój symbol graficzny pomagający je rozpoznawać, gdy kolor nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Dodatkowo graweruje się także literę odpowiadająca urzędowi probierczemu, który nadał tę cechę, oraz cyfry oznaczające próbę. Cechowanie złota wykonuje się na wyrobach ważących powyżej 1,00 g dopuszczonych do obrotu. Każdy złotnik musi zatem zgłosić się do tej instytucji, aby zostać wpisanym do rejestru. Dzięki temu prawdziwe pierścionki, monety lub sztabki mają szansę zostać łatwo zidentyfikowane, a nabywca może je sprawdzić w dokumentach.

Czym charakteryzuje się prawdziwe złoto?

Należy wiedzieć, że im czystszy jest dany kruszec, tym bardziej delikatny. To dlatego 24-karatowe prawdziwe złoto wykorzystuje się głównie do produkcji sztabek inwestycyjnych lub monet bulionowych, przechowywanych w odpowiednim zabezpieczeniu, ewentualnie do pozłacania luksusowych wyrobów jubilerskich. Sprawdzanie jego autentyczności poprzez próby gryzienia niestety skończyłoby się odciśnięciem zębów na metalu i spadkiem jego wartości kolekcjonerskiej. Dlatego rozpoznawać należy je w sposób delikatny – poszukując cechowania lupą, ewentualnie testując wyrób magnesem.

Jak sprawdzić, czy pierścionek jest złoty?

Magnes reaguje na zetknięcie z metalami poprzez ich przyciąganie. Chyba że jest to prawdziwy metal o symbolu Au, który nie reaguje na niego. Jak sprawdzić, czy pierścionek jest złoty? Poszukaj na wewnętrznej stronie obrączki jego symbol cechowania. Gdy jest to wyrób o wysokiej wartości, możesz pokusić się o odszukanie symbolu w rejestrze urzędu probierczego. Jednakże w niektórych krajach nie jest wymagane umieszczanie symboli służących do jego rozpoznawania, dlatego nie zawsze brak cechy probierczej oznacza fałszywkę. W takiej sytuacji warto sięgnąć po sprawdzone metody, czyli przysunięcie do danej biżuterii magnesu.

Jak jeszcze można rozpoznać prawdziwe złoto domowymi metodami?

Drugim ze sposobów fałszowania tego kruszcu jest stosowanie pirytu – minerału siarczkowego o łudząco podobnej barwie. Jak rozpoznać prawdziwe złoto? Można potrzeć je o porcelanową filiżankę i sprawdzić rysę – oryginalny metal pozostawi żółtą, a fałszywka – czarną.

O czym warto pamiętać sprawdzając złoto?

Trzeba przyznać, że orientowanie się w świecie kosztowności pozwala ustrzec się wielu fatalnych inwestycji. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze sprawdzanie prawdziwego złota daje stuprocentową pewność co do jakości wyrobu. Przykładowo, monety bulionowe Krugerrandy mają w sobie 22 karaty wiodącego kruszcu, ale też sporą domieszkę miedzi, dzięki czemu są trwalsze i wyróżniają się nieco inną barwą. Ich autentyczności nie rozpoznaje się próbą magnesu, czy cechowaniem, lecz poprzez analizę oznaczeń na awersie i rewersie. Zobacz, czy posiadane przez Ciebie pierścionki lub inne kosztowności są oryginalne i wejdź głębiej w fascynujący świat inwestowania w metale szlachetne!

Twój koszyk