Najpopularniejsze monety bulionowe

Inwestowanie w metale szlachetne warto rozpocząć od tak zwanych bulionówek. Monety bulionowe są bardzo ciekawym sposobem na lokatę kapitału z uwagi na swoją płynność. Od czego ona zależy? Przede wszystkim od popularności, dlatego decydując się na ten rodzaj zakupu, warto zastanowić się nad najbardziej rozpoznawanymi numizmatami, które łatwiej można odsprzedać. Jakie są najpopularniejsze złote i srebrne wyroby mennicze tego rodzaju? Poznaj je i stwórz swoją wyjątkową kolekcję, dzięki której Twój majątek przebierze dużo ciekawszą formę, niż cyferek na koncie bankowym!

Czym charakteryzują się monety bulionowe?

Osoby zainteresowane tematem tych walorów lokacyjnych, prędzej czy później zetkną się z koniecznością zrozumienia różnicy pomiędzy bulionówkami a wyrobami kolekcjonerskimi. Jedne i drugie można trzymać w klaserach i mają one pewną wartość. Jaką? Popularne monety bulionowe złote i srebrne w doskonale zachowanym stanie kosztują tyle, ile wynosi wartość kruszcu, z jakiego zostały wykonane. Oznacza to zarówno wahania na plus, jak i na minus na przestrzeni miesięcy lub lat. Najpopularniejsze z tych walorów stanowią największy przedmiot zainteresowania inwestorów.

Czym się różnią monety kolekcjonerskie od bulionowych?

Kolekcjonerskie okazy z kolei bywają wykonane z mniej wartościowych stopów metali, ale charakteryzują się unikatowymi wzorami, pochodzeniem oraz wiekiem. Im lepiej zachowane i rzadsze, tym droższe – i z biegiem czasu, przy utrzymaniu ich dobrej jakości, mogą stawać się cenniejszym kąskiem dla osób, które chciałyby je odkupić. W tym przypadku najpopularniejsze okazy są mniej wartościowe! Złote i srebrne monety bulionowe mogą być zarówno droższe, jak i tańsze od nich – wszystko zależy od konkretnego przedmiotu, czasu oraz popytu na niego. A jakie są popularne bulionówki, które z łatwością sprzedasz w każdym miejscu świata? Oto „Wielka Szóstka”!

Najpopularniejsze srebrne i złote monety bulionowe

Krugerrand – to bulionówka pochodząca z RPA. Pierwsza, która została wybita typowo w inwestycyjnych celach. Jeśli chcesz kolekcjonować najpopularniejsze złote monety bulionowe, jako jedną z pierwszych powinieneś kupić Krugerranda! Zawiera on 22 karaty złota z nieco większą domieszka miedzi niż inni przedstawiciele „Wielkiej Szóstki”. Na awersie znajduje się antylopa springbok, a na rewersie wizerunek słynnego byłego prezydenta RPA Paula Krugera. Brak na nim wartości nominalnej – to dlatego upłynnić go można wyłącznie w cenie metalu, z którego go wyprodukowano.

  • Amerykański Orzeł – bita jest z 22-laratowego złota z domieszką srebra oraz miedzi. Jej awers zdobi wizerunek amerykańskiego orła, zaś rewers – kobiety, symbolu wolności. Jak wszystkie inne popularne monety bulionowe, Orzeł również bity jest z dwóch rodzajów szlachetnych kruszców, a jego nominałem jest USD.
  • Wiedeński Filharmonik – to austriacki walor złoty i srebrny, którego awers przedstawia organy znajdujące się w wielkiej auli Filharmonii Wiedeńskiej, a rewers – instrumenty wykorzystywane przez filharmoników grających w tej zaszczytnej formacji. Nominałem tego wyrobu jest euro.
  • Kanadyjski Liść Klonowy – to wyrób o wartości nominalnej liczonej w dolarach kanadyjskich, na którego awersie znajduje się liść klonu, a na rewersie wizerunek Królowej Elżbiety II. To najpopularniejsze monety bulionowe srebrne i złote najwyższej próby, które stanowią doskonały wybór inwestycyjny.
  • Australijski Kangur – na awersie tego wyrobu można dostrzec wizerunek Królowej Elżbiety II, zaś na rewersie – kangura, który w zależności od roku bicia monety srebrnej lub złotej jest nieco inny. Nominalna wartość tego numizmatu wyraża się w dolarach australijskich.
  • Britannia – to moneta brytyjska z wizerunkiem Britannii na rewersie zmieniającym się nieco każdego roku i Królowej Elżbiety II na awersie – od 2023 roku ta bulionówka ma twarz Króla Karola III.

Dlaczego warto inwestować w monety bulionowe z Wielkiej Szóstki?

Poszukując najpopularniejszych sposobów na inwestowanie, warto skłonić się ku monetom bulionowym. Zalet tego rodzaju walorów jest bardzo wiele – począwszy od łatwości lokowania mniejszych lub większych kwot w zależności od potrzeb, po możliwości odsprzedaży w atrakcyjnej cenie. Popularne złote i srebrne wyroby są doskonale znane firmom zajmującym się ich skupem – dlatego bez trudu uda Ci się je spieniężyć, gdy zajdzie taka konieczność. Zainwestuj i wejdź w fascynujący świat bulionówek!

Twój koszyk