Najprostsze metody sprawdzania złota mogą dać ogólny obraz autentyczności, jednak są niestety obarczone ryzykiem błędu. Mimo wszystko warto je poznać, gdyż pozwalają w prosty sposób przefiltrować kruszec, który tylko z wyglądu przypomina złoto, lecz w rzeczywistości nie ma z nim nic wspólnego. Specjaliści z zakładów jubilerskich dysponują pokaźnym arsenałem metod i narzędzi do weryfikacji próby kruszcu. Jak dokonać sprawdzenia złota bez wybitej na nim próby? Jak odróżnić sztabki złota od innych popularnych metali, np. mosiądzu i tombaku?
Domowe sposoby mówiące, jak sprawdzić złoto, skupiają się na teście wzrokowym, weryfikacji dźwiękowej i magnetycznej, teście wagowym, czy kontroli gęstości poprzez zanurzenie w wodzie (tzw. próba Archimedesa). Jak wygląda złoto? Złoto ma charakterystyczny, połyskujący kolor, pozbawiony skaz i przebarwień. Wszelkie przebarwienia na powierzchni sztabki świadczą o jej zanieczyszczeniu innymi metalami, lub wręcz ujawniają przedmiot jako pozłacany stop innego metalu. Ocenę wzrokową najlepiej przeprowadzać w przypadku posiadania monet bulionowych, dających możliwość porównania z autentycznym egzemplarzem. W przypadku sztabek bez wybitej próby, lepiej skorzystać z dobrze opisanej metody Archimedesa. Wymaga ona jednak ekstremalnej dokładności przy ustalaniu objętości cieczy i jej temperatury. Złoto jest tzw. diamagnetykiem, czyli w kontakcie z magnesem będzie przez niego odpychane. To dobra metoda weryfikacji dla czystych sztabek złota. Jedynym wymogiem pozostaje stosowanie bardzo silnego magnesu, który poradzi sobie z masą sztabki. W zakładach jubilerskich wykorzystuje się specjalistyczne wagi magnetyczne. Wiedzę, jak rozpoznać złoto, można uzyskać również po analizie fluorescencji rentgenowskiej, analizie ultradźwiękowej, czy analizie przewodności elektrycznej. Określenie próby za pomocą tych metod jest jednak zarezerwowane dla specjalistów, dysponujących odpowiednim sprzętem i doświadczeniem.
W literaturze przedmiotowej istnieje jeszcze jedna metoda na weryfikację sztabki bez wybitej próby- próba kwasowa złota. Wykorzystuje się w niej niewielkie ilości kwasu azotowego, jaki należy umieścić bezpośrednio na sztabce. Jeżeli mamy do czynienia z fałszywym złotem, na powierzchni metalu pojawi się zielony odczyn. Metoda ta jest jednak niebezpieczna dla zdrowia człowieka i działa tylko na sztabki z zawartością złota poniżej 50% (próba 500).
Wiele osób przed nabyciem sztabki inwestycyjnej rozważa, jak rozpoznać złoto od mosiądzu. Popularnym na forach zagadnieniem pozostaje również: tombak a złoto – jak je odróżnić? Wiedza, jak sprawdzić złoto, jest efektem wieloletniej pracy i codziennego kontaktu ze złotem. Jubilerzy wspierani zaawansowanym sprzętem bez trudu dokonają weryfikacji złota bez próby, odróżniając je od mosiądzu lub tombaku. Domowe odpowiedzi na problem, jak sprawdzić złoto, opierają się na przedstawionych powyżej pomysłach. Jeśli wynik któregokolwiek testu budzi nasze wątpliwości, warto udać się do profesjonalisty celem potwierdzenia naszych wniosków.
Najlepszą metodą zakupu złota inwestycyjnego jest nabycie monet bulionowych lub sztabek z certyfikatem LBMA, opakowanych w tzw. Certipack. Certipack zawiera szczegółowe informacje o producencie sztabki, próbie złota i jego wadze. Co więcej, zakup złota w Certipacku daje gwarancję nienagannego stanu technicznego sztabki, co znacznie pomaga przy późniejszej odsprzedaży.