Jednym z kluczowych dylematów osób inwestujących w metale szlachetne, jest wybór miejsca i sposobu na ich gromadzenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przechowywać srebrne monety i sztabki w domu oraz gdzie zgłosić się w przypadku chęci trzymania ich poza jego obrębem, zapraszamy do lektury niniejszego wpisu.
Na samym początku warto podkreślić, że cała istota problemu zamyka się w tym, aby odpowiednio wyważyć proporcje pomiędzy ponoszonym ryzykiem przechowywania srebra inwestycyjnego w określony sposób a kosztami związanymi z tymże sposobem przechowywania. Jeśli zatem decydujesz się na gromadzenie srebra bezpośrednio w swoim domu, w pierwszej kolejności weź pod uwagę jego całkowitą wartość.
Jeśli jest ona relatywnie niska, rzędu kilku tysięcy złotych, ewentualna utrata kosztowności nie będzie bardziej dotkliwa niż kradzież, chociażby telewizora czy laptopa. W takiej sytuacji spokojnie możesz zdecydować się na wybranie jednej spośród dostępnych w domu nieoczywistych skrytek, w której umieścisz chronione zasoby. Pamiętaj jednak, że niezależnie od typu konkretnego schowka, srebro inwestycyjne zawsze należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach.
Jak przechowywać srebro natomiast, jeśli jego wartość sięga kilkunastu, kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysięcy złotych? Zasada jest tutaj bardzo prosta, im więcej kosztuje całość, w tym lepsze zabezpieczenia warto zainwestować. Podstawą jest oczywiście zakup sejfu – solidnego, wytrzymałego i z trudnymi do złamania zabezpieczeniami, który jednak nie powinien być także zbyt duży, aby dało się go jednocześnie, choć w niewielkim zakresie, zamaskować na tle pozostałego otoczenia. Do rozważenia jest także ubezpieczenie przechowywanych kosztowności oraz zainstalowanie systemu alarmowego w domu.
Od którego momentu warto rozważać takie inwestycje? To już jest kwestia do indywidualnej oceny w zależności też od tego, jak długo srebro ma być przechowywane w danym miejscu. Warto mieć jednak na uwadze, że sam porządny, naprawdę bezpieczny sejf to inwestycja rzędu kilku tysięcy złotych.
Jeśli zgromadziłeś pokaźne zasoby srebra inwestycyjnego, pieczę nad ich bezpieczeństwem można powierzyć także zewnętrznym podmiotom. W tym zakresie do swojej dyspozycji masz przede wszystkim instytucje bankowe. Wśród nich jednak tylko nieliczne oferują możliwość zdeponowania środków tego typu, stąd ceny usługi nie nalezą do szczególnie atrakcyjnych. Poważną wadą jest także fakt, iż współtworzą one szeroko rozumiany system finansowy, od którego w wielu przypadkach dobrze jest być niezależnym. W jaki sposób zatem przechowywać srebro poza domem?
Najlepszym rozwiązaniem wydają się dealerzy oraz producenci metali inwestycyjnych. Zapewniają oni wysoki poziom bezpieczeństwa chronionym kosztownościom, są niezależne od systemu finansowego, a przy tym przeważnie oferują także istotnie tańsze niż w bankach usługi.