Jak odróżnić złoto od tombaku?

Interesując się inwestowaniem w metale szlachetne, warto pamiętać o tym, że tam, gdzie w grę wchodzą wielkie pieniądze, pojawia się wielu oszustów wabionych chęcią łatwego zarobku. Można zostać oszukanym, na przykład próbując kupić złoto w okazyjnej cenie, a zamiast niego otrzymując wyrób z tombaku. Co to jest i jak odróżnić te dwa metalowe wyroby, które pozornie mają identyczny kolor i połysk? Po co Ci w ogóle wiedza na temat sposobów fałszowania biżuterii, jeśli nie zamierzasz nią handlować, a jedynie ładnie w niej wyglądać? To nie tylko kwestie finansowe, ale również zdrowotne i estetyczne. Jak to możliwe? Przeczytaj i nie daj się oszukać, kupując piękne wyroby z niewiadomego źródła!

Co to jest tombak?

W przyrodzie występuje wiele metali nieszlachetnych, a nawet minerałów, takich jak piryt, które swoim kolorem i połyskiem przypominają złoto. Co to jest tombak? To stop miedzi i cynku, z przewagą tego pierwszego około 80%, o charakterystycznej, żółtej barwie i pięknym połysku. Wydawać by się mogło, że skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać? Nie ma jednak nic bardziej mylnego, ponieważ jeden z tych surowców jest trwały, piękny i wartościowy, a drugi prezentuje się tanio, jest mało trwały, a biżuteria z niego wykonana brudzi skórę i może uczulać. Jak odróżnić od siebie z pozoru dwa identyczne wyroby? To proste!

Tombak a złoto – jak je odróżnić?

Jest kilka prostych metod, które pozwolą Ci ocenić, czy masz do czynienia z fałszywką, bez konieczności konsultowania się z ekspertem. Pierwsza – to próba probiercza. Co to jest? To wygrawerowany symbol nadawany przez specjalny urząd podczas rejestracji wyrobu, przed dopuszczeniem go do obrotu. Złoto a tombak to dwa zupełnie różne metale! Co istotne – stop miedzi z cynkiem również się w ten sposób oznacza, jednak jego symbolem nie jest wówczas głowa rycerza, a trzy litery – MET.

Jak przeprowadzić rozeznanie, gdy nie ma cechy probierczej?

Drugą metodą, pozwalającą ocenić, czy mamy do czynienia z oryginalnym kruszcem, czy z marną podróbką, jest zwykłe użytkowanie. Jak odróżnić złoto od tombaku? Metal szlachetny nie będzie pozostawiał żadnych śladów na skórze nawet przy długim noszeniu, nie czernieje z czasem, nie wyciera się i nie traci blasku. Nieszlachetny stop będzie w kontakcie z potem pozostawiał ciemne ślady – na przykład pod obrączką czy paskiem zegarka. Do weryfikacji możesz też użyć magnesu – prawdziwy kruszec nie będzie na niego reagował, a jego podróbka zostanie przyciągnięta.

Dlaczego niektórzy kupują biżuterię z tombaku?

Niektóre osoby lubią podkreślać swój status majątkowy noszeniem dużych ilości biżuterii. Ta ze złota jest jednak naprawdę kosztowna – już jeden gram tego kruszcu to kilkaset złotych, a do tego należy doliczyć jeszcze VAT, marżę sklepu i zarobek producenta. To dlatego wiele osób nosi sztuczne wyroby z tombaku i zatem warto umieć odróżniać to, co oferują niektórzy sprzedawcy.

Dlaczego nie kupować tombaku? Aspekt finansowy

Tak naprawdę kupując podrabianą biżuterię z próbą MET, nie szkodzisz rynkowi ekonomicznemu w żaden sposób – obecność tego rodzaju wyrobów nie wpływa na wartość metali szlachetnych. Warto je jednak odróżniać. Złoto a tombak to jednak dwa różne bieguny, jeśli chodzi o cenę. Jeśli spotkasz podejrzanie tani pierścionek czy łańcuszek, który sprzedawca oferuje na przykład za mniej niż kosztuje obecnie 1 gram tego kruszcu – prawdopodobnie i tak przepłacisz, bo kupujesz coś nietrwałego, czego nie uda Ci się korzystnie spieniężyć w przyszłości.

Tombak a kwestie estetyczne i alergie

Tym, co odstręcza miłośników złotej biżuterii od zakupu podróbek, jest to, jak się one zachowują na skórze. Złoto bardzo rzadko uczula, a także nie pozostawia żadnych śladów na skórze. Natomiast tombak czernieje, brudzi i może pozostawiać swędzące zaczerwienienia oraz krosty w miejscu noszenia. Ucząc się tego, co to jest metal szlachetny i nieszlachetny, jakie podróbki można spotkać, oraz jak je odróżnić między sobą, zyskujesz wiedzę, która może uchronić Cię przed nietrafioną inwestycją, która w dodatku może być niekorzystna dla Twojego zdrowia. Poznaj cechy prawdziwych kruszców i noś je śmiało – to najlepszy wybór!

Twój koszyk