Metale szlachetne jako sposób na lokatę kapitału brzmią rozsądnie, zwłaszcza w czasach kryzysów gospodarczych. Coraz chętniej osoby posiadające oszczędności na koncie decydują się kupić za nie złoto inwestycyjne w postaci sztabek lub monet bulionowych. Jednak okazuje się, że nie tylko ich zakup jest ważnym przedsięwzięciem, lecz również przygotowanie się do ich przechowywania. Gdzie najlepiej je trzymać, aby nie padło łupem złodziei i nie straciło na jakości? Jak zabezpieczają je profesjonaliści przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi? Zobacz, co potencjalnie może grozić Twoim kosztownościom i uchroń się przed tymi czynnikami!
Pierwszym skojarzeniem, które nasuwa się, gdy mowa o tym, gdzie chować cenne rzeczy, jest oczywiście bank. Nie każdy jednak się na to decyduje, ponieważ trzymanie złotych monet inwestycyjnych w takim miejscu wiąże się z dodatkową opłatą, która może przy długoletnim przechowywaniu sprawić, że w najlepszym wypadku kruszec nie będzie zyskiwał na wartości, a w najgorszym – że koszty utrzymania skrytki depozytowej są wyższe niż realny przychód wynikający ze zmieniającego się kursu. To jednak bezpieczniejsze rozwiązanie niż klasyczny sejf w ścianie albo schowek pod podłogą, głównie, gdy chodzi o ryzyko kradzieży. Gdzie przechowywać złoto i jak to robić z głową?
Jeśli nie ufasz bankom lub po prostu lubisz wiedzieć, gdzie są Twoje pieniądze i od czasu do czasu do nich zaglądać, możesz pomyśleć, jak przechowywać złoto w postaci sztabek czy monet inwestycyjnych w domu. Należy je trzymać w oryginalnych opakowaniach ze specjalnej folii, tak, aby nie ocierały się o siebie, co powodowałoby rysy i wgłębienia. Musisz pamiętać, że aby Twoje kosztowności były bezpieczne, tylko Ty możesz o nich wiedzieć – ewentualnie jedna zaufana osoba, która mogłaby je wykorzystać, gdyby coś Ci się stało. Nie opowiadaj o swoim majątku publicznie, nie chwal się zakupem kruszców, zasadniczo – pieniądze lubią ciszę. Wtedy możesz zastanowić się, gdzie i jak zamontować sejf, który nie będzie rzucał się w oczy, i którego nie znajdą nawet włamywacze, którzy się zakradną na Twoją posesję.
Trzeba pamiętać, że kupując nowe bulionówki, są one w stanie menniczym – to znaczy nienaruszonym, bez jakichkolwiek rys. Jak przechowywać złote monety i jakie miejsce dla nich znaleźć, aby jak najdłużej się zachowały w takiej formie? Są one sprzedawane w specjalnych foliach, które nie zawierają chemicznych substancji, jakie mogłyby źle wpłynąć na strukturę kruszcu. Chcąc trzymać je w swoim domu lub w depozycie jak najdłużej bez spadku ich wartości, najlepiej po prostu nigdy ich nie rozpakowywać ani nie dotykać gołymi rękami. Gdzie przechowywać złoto inwestycyjne w dowolnej postaci?
Są specjalne sposoby na ulokowanie bulionówek i zapewnienie im bezpieczeństwa. To na przykład tuby mennicze, kuferki, klasery czy koperty, wytwarzane z tworzyw sztucznych, które nie wchodzą w reakcje z metalami szlachetnymi. Gdzie trzymać złoto i monety? Najlepiej razem z gotówką i innymi elementami majątku – w sejfie lub w depozycje. Ciekawą formą inwestowania w kruszce jest kupowanie ich akcji – dzięki temu nie musisz martwić się o to, że zostaniesz okradziony lub że niekorzystne warunki zniszczą majątek, na który pracowałeś od lat. Przechowywać kruszce inwestycyjne można w wielu różnych formach oraz miejscach. Należy jednak zwracać baczną uwagę na to, jak się to robi, by nie straciło na jakości.
Gdy zaczynasz myśleć o złocie inwestycyjnym, szybko rodzi się wątpliwość dotycząca tego, gdzie i jak je przechowywać. Lepsze są monety, czy sztabki, a może akcje? Bez względu na to, jaką formę wybierzesz, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Dywersyfikacja – nie trzymaj wszystkich kosztowności w jednym miejscu, na wypadek, gdyby się okazało, że nie jest ono jednak tak tajne, jak myślałeś. Nie opowiadaj też nikomu, nawet najbliższej rodzinie, o swoim sekrecie – im mniej osób o tym wie, tym mniejsze ryzyko, że kogoś zwabisz do swojego domu w poszukiwaniu sejfu. Nie kuś losu – gdy już wiesz, jak trzymać swoje oszczędności, sfinalizuj transakcję kupna złotych monet lub sztabek i zadbaj o bezpieczną kryjówkę dla nich!