Domowe sposoby na skuteczne wyczyszczenie srebra

Od wielu lat srebro cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem osób, którym zależy na pięknych ozdobach lub materiałach inwestycyjnych wyróżniających się wyjątkową trwałością. Ponadto srebro bardzo wolno traci na swojej wartości, co sprawia, że staje się godną uwagi inwestycją na długie lata. Warto jednak wspomnieć, że z czasem srebro może się utleniać, czyli tracić swój dawny blask i stopniowo czarnieć. Wówczas poczerniałe srebro można z powodzeniem oczyścić i przywrócić mu nieskazitelny wygląd. Jak wyczyścić srebro w bezpieczny i skuteczny sposób, aby nie doprowadzić do powstania zarysowań i tym samym do obniżenia wartości materiału?

 

Poczerniałe srebro – z czego się bierze?

Zastanawiając się, jak wyczyścić srebro domowym sposobem, warto również zadbać o to, aby poznać przyczynę gorszego stanu materiału i jednocześnie wpłynąć na jego dłuższą żywotność. W przypadku srebra nie poleca się między innymi takich czynności jak narażenie na kontakt z wilgocią, a także stosowanie perfum lub różnego rodzaju kosmetyków w momencie, kiedy materiał znajduje się w pobliżu i nie jest zabezpieczony (na przykład certipakiem). Oprócz tego w przypadku srebrnej biżuterii należy zdjąć ją na czas snu, dzięki czemu unikniemy nie tylko szybszego czernienia materiału, ale także różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych.

 

Kiedy warto zdecydować się na domowe czyszczenie srebra?

W przypadku takiego materiału jak srebro czyszczenie warto wykonać zawsze wtedy, gdy zauważymy czernienie lub matowy wygląd. Wówczas odpowiednio przeprowadzone odnowienie sprawi, że srebro będzie prezentowało się jak nowe, czyli odzyska dawny blask oraz nieskazitelny wygląd, nie tracąc przy tym na swojej wytrzymałości. Jednym z domowych sposobów jest czyszczenie srebra folią aluminiową, którą należy wyłożyć niemetalową miskę, a następnie przygotować roztwór soli z gorącą wodą. Taki roztwór trzeba schować na kilka godzin do lodówki, a następnie opłukać w nim srebro i delikatnie przetrzeć ściereczką.

Oprócz tego niesłabnącą popularnością cieszy się czyszczenie srebra octem połączonym z sodą. W przypadku sody nie trzeba z pewnością mówić, że jest ona idealnym środkiem czyszczącym, który w delikatny sposób usuwa wiele uporczywych zabrudzeń. Dlatego też, aby wyczyścić srebro octem i sodą, należy wymieszać jedną łyżeczkę każdej substancji z gorącą wodą. W tak przygotowanym roztworze zanurzamy materiał na około 15 minut i po tym czasie również przecieramy miękką ściereczką. Dzięki temu, jeśli chodzi o srebro, czyszczenie domowymi sposobami cechuje się bezpieczeństwem i skutecznością.

 

Profesjonalny preparat do czyszczenia srebra – dla kogo będzie godnym uwagi wyborem?

Osoby, które nie mają czasu na przygotowanie domowych roztworów lub obawiają się o bezpieczeństwo materiałów, z pewnością docenią profesjonalny preparat do czyszczenia srebra, który zwykle występuje w formie pasty lub płynu. Pasta do czyszczenia srebra będzie idealnym wyborem dla klientów, którzy chcieliby dokładnie wypolerować materiał i w ten sposób przywrócić mu dawny wygląd oraz wyjątkowy blask. Tego typu preparaty zwykle wyróżniają się atrakcyjnymi cenami i są dostępne w sklepach, w których sprzedawana jest biżuteria lub kruszce. Z kolei płyn często występuje w zestawie ze specjalnym koszyczkiem, do którego wkłada się srebro na czas jego czyszczenia.

Twój koszyk