Dlaczego srebro ciemnieje?

Grafitowy bądź brunatny nalot na srebrnej biżuterii, sztućcach lub akcesoriach to wynik naturalnego procesu ciemnienia kruszcu. Dowiedz się, dlaczego srebro czernieje i sprawdź skuteczny sposób na jego wyczyszczenie.

 

Czemu srebro czernieje? Główne przyczyny

Czernienie srebra to naturalny proces wynikający z właściwości chemicznych. Dzieje się pod wpływem powietrza, a dokładnie występujących w nim związków siarki, które wchodzą w reakcje ze srebrem. Ciemny osad na przedmiotach jest zatem siarczkiem srebra. Ponadto na proces ciemnienia wpływać mogą stosowane kosmetyki oraz woda, dlatego stanowczo odradza się trzymania wyrobów z tego kruszcu w łazience.

Dlaczego srebro czernieje? Na proces ten wpływa także zanieczyszczenie powietrza. Im więcej związków siarki w atmosferze, tym szybciej biżuteria pokryje się ciemnym nalotem. Dlatego też srebrne kolczyki, pierścionki czy bransoletki szybciej ulegają zanieczyszczeniu w mieście z dużym ruchem ulicznym niż na niewielkiej wsi, nad czystym jeziorem bądź w pobliżu lasu.

To niejedyne powody wskazujące na to, dlaczego srebro ciemnieje. Co ciekawe, na proces czernienia wpływać może nawet sposób żywienia i indywidualna specyfika skóry. Na przykład, w przypadku osób, które jedzą więcej białka, biżuteria ze srebra może szybciej ciemnieć, ponieważ skutkiem przyswajania tego składnika jest większe wydzielanie siarkowodoru.

Należy przy tym podkreślić, że ciemny nalot na srebrnych wyrobach absolutnie nie świadczy o ich słabej jakości albo „oszukanej” próbie kruszcu. Nie ma również żadnego związku ze zdrowiem noszącej biżuterię ze srebra osoby, choć wciąż panuje popularne przekonanie, że srebro ciemnieje w wyniku choroby użytkownika.

 

Jak zapobiegać ciemnieniu srebra?

Aby zachować efektowny wygląd srebrnych wyrobów na możliwie najdłuższy czas, należy o nie odpowiednio dbać. Nie wolno zatem sprzątać, gotować, prać i kąpać się w biżuterii. Zaleca się też ściąganie jej do spania. Po zdjęciu wyrobów należy je delikatnie oczyścić miękką szmatką, usuwając zanieczyszczenia i tłuszcz, a później odłożyć w suche miejsce, np. do woreczka strunowego. Przedmioty srebrne z ciemnym nalotem można natomiast oczyścić specjalnymi preparatami jubilerskimi lub ściereczką do czyszczenia biżuterii.

Twój koszyk