Czym kierować się przy wyborze diamentów?

Lokowanie zaoszczędzonych środków w taki sposób, aby nie tylko nie traciły na swojej wartości, ale jeszcze na niej zyskiwały, to bezpieczne rozwiązanie dla osób, które chciałyby w dłuższej perspektywie pomnożyć swoje pieniądze. Dlatego niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się inwestycja w diamenty, które spełniają wymogi klasyfikacji 4C. Są to kamienie szlachetne, które zachwycają swoim wyglądem, czystością i rosnącą ceną. Jednak ich wybór nie zawsze jest łatwym zadaniem. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak wybrać produkty, które staną się stabilnym elementem portfela inwestycyjnego.

Dlaczego warto inwestować w kamienie szlachetne?

Jednym z głównych powodów, dla których warto rozważyć inwestycję w diamenty, jest ich wysoka wytrzymałość oraz stabilna wartość. Są to jedne z najtwardszych kamieni szlachetnych, co oznacza, że nie ulegają zużyciu ani uszkodzeniom mechanicznym. Dzięki temu przetrwają wiele lat, zachowując swój estetyczny wygląd i niekiedy stając się również elementem portfela inwestycyjnego przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Warto jednak zwrócić uwagę na klasyfikację 4C, która potwierdza między innymi ich czystość i cenę.

Co więcej, wysokiej jakości produkty stanowią skuteczną ochronę przed inflacją. Ich wartość pozostaje względnie stała lub rosnąca, ponieważ wydobycie tych klejnotów z roku na rok jest coraz mniejsze. Nie są one również podatne na zmienność akcji czy obligacje, ponieważ ich cena nie zależy od czynników związanych z rynkami finansowymi, a jedynie od takich kwestii jak czystość kamieni szlachetnych i klasyfikacja diamentów 4C. Na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie, aby zyskać opłacalną inwestycję?

Czym jest klasyfikacja diamentów 4C?

Ze względu na różnice występujące między poszczególnymi kamieniami szlachetnymi do oceny ich wartości stosuje się skalę 4C. Diamenty są wówczas oceniane w kwestii karatu, szlifu, barwy i czystości:

• karat – oznacza masę. Zazwyczaj im jest on większy, tym droższy jest wybrany model, ale duże znaczenie ma również pozostała klasyfikacja,

• szlif – określa jakość obróbki, która ma duży wpływ na blask i odbicie światła. Dlatego wpływa również na piękny wygląd,

• barwa – opisuje odcień diamentu na skali od D do Z. Najbardziej cenione są produktu bezbarwne lub bliskie bezbarwności, czyli najbliższe D,

• czystość – dotyczy liczby oraz wielkości ewentualnych wewnętrznych i zewnętrznych niedoskonałości. Wśród kamieni szlachetnych w bardzo dużym stopniu wpływa na ich wartość.

W przypadku inwestycji w kamienie szlachetne 4C pozwala na wybór modelu wyróżniającego się najwyższą jakością i ceną, która z roku na rok będzie stopniowo rosła. Warto wspomnieć, że potwierdzeniem wspomnianej czystości jest również certyfikat, który powinien być wydany przez niezależną instytucję, taką jak GIA (Gemological Institute of America) czy IGI (International Gemological Institute). Gdy zatem zdecydujesz się na diamenty, klasyfikacja poparta certyfikatem będzie gwarancją rzetelnej opinii ekspertów.

Wybór mennicy a jakość diamentów – o czym warto pamiętać?

Decydując się na inwestycję w kamienie szlachetne, warto również zwrócić uwagę na wybór godnej zaufania mennicy, która stosuje klasyfikację 4C i wyróżnia się uzyskaniem wspomnianych wcześniej certyfikatów. Oprócz tego dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług instytucji, która wyróżnia się długą tradycją i dba o zachowanie najwyższych standardów jakości. Przykładem takiego miejsca jest Mennica Poznańska, która zdobyła niezbędne akredytacje i cechuje się dużym doświadczeniem w sprzedaży diamentów.

Twój koszyk