Czy złoto chroni przed inflacją?

Rozważając, jakie są najlepsze sposoby na ulokowanie swojego majątku, aby nie stracił on na wartości, warto przede wszystkim rozeznać się we własnych potrzebach. Czy chcesz wzbogacić się na inwestycji w złoto, czy tylko ochronić je przed inflacją? Jaka jest cena tego kruszcu? Dowiedz się i zarządzaj swoim majątkiem w zorganizowany, rozsądny sposób!

Złoto jako sposób na inwestycję długoterminową

Jako lokowanie majątku często rozumie się inwestycję, która pozwala obracać nośnikiem ceny w taki sposób, by po pewnym czasie przyniosło to spodziewane zyski. W przypadku złota, szczególnie w czasach inflacji, rozsądniej byłoby wkładać swoją gotówkę w coś, co może nie przyniesie spektakularnego zysku, ale przynajmniej nie pozwoli być stratnym zbyt wiele w razie jej postępu. Trzeba przyznać, że ten kruszec jest bardzo dobrym walorem – jego zasoby w przyrodzie są ograniczone, pozwala on zdeponować dużą część majątku w małej fizycznej formie, a przy tym można go upłynnić na całym świecie – jest uniwersalnym nośnikiem ceny. W ostatnich latach głowy ludzi zaprząta jeden ważny temat – inwestycja w złoto a inflacja. Czy to dobry krok w dzisiejszych niepewnych czasach? Sprawdźmy!

Czy złoto ma stabilną cenę?

W ostatnim czasie ci, którzy mieli na kontach zdeponowanych kilka, kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy PLN, zaczęli zastanawiać się nad przeniesieniem swoich pieniędzy na lokatę bankową, lub zamianą na inną postać. Inflacja a złoto to rzeczywiście gorący temat, ponieważ szacuje się, że w niedalekiej przyszłości banki światowe będą je skupować, przez co popyt na nie znacznie wzrośnie, a wraz z tym – cena kruszcu. Wyciągając wnioski z poprzednich dekad czy stuleci, warto jednak zaobserwować, że zazwyczaj nie wahała się ona zbyt mocno w jedną ani w drugą stronę. Oznacza to, że inwestycja w ten metal szlachetny może być dobrym sposobem na ochronę kapitału – choć oczywiście nikt nie jest w stanie tego zagwarantować na pewno, ponieważ ekonomia rządzi się swoimi prawami.

Ile kosztuje złoto?

Od czego uzależniona jest wartość poszczególnych walorów inwestycyjnych? Przede wszystkim od ich rzadkości, czyli unikatowości na skalę światową. Przykładowo, złoto nie może być wyprodukowane, a jego zasoby pod ziemią nie są nieograniczone, dlatego jest dużo cenniejsze, niż coś, co można dorobić lub wyhodować. Cena tego kruszcu jest zwykle stabilna – w przypadku wyrobów bulionowych, takich jak monety czy sztabki o zawartości czystego pierwiastka wynoszącej 99,9%, jest to około ćwierć miliona PLN za kilogram. Nie trzeba jednak posiadać tak dużej gotówki, aby chronić się przed inflacją poprzez inwestycję w złoto. Już za kilkaset PLN można kupić niewielkie wyroby z jednego czy kilkudziesięciu gramów tego metalu, w atrakcyjnej wizualnie formie.

Dlaczego ludzie od wieków inwestowali w złoto?

Od dawna zawsze bogaci byli ci, którzy mieli wypełnione złotem skarbce. W czasach bliższych współczesności można zauważyć, że w chwilach zagrożenia życia nie ma możliwości ochronić majątku w postaci domu, w którym się mieszka, czy szybko upłynnić swoich mieszkań albo drogocennych obrazów. Można za to schować sztabkę kruszcu do kieszeni i upłynnić ją w dowolnym miejscu na świecie. Czy jest ona zabezpieczeniem przed inflacją?

Czy złoto ochroni Twój majątek przed inflacją?

Nie ma idealnego sposobu na to, by uchronić się przed inflacją – dotyka ona każdego. Można jednak inwestować swój majątek w różne nośniki, takie jak złoto. Jest ono jednym z najłatwiejszych do upłynnienia surowców na całym świecie o dość stabilnej cenie, dlatego stanowi bardzo wygodną lokatę. Pomyśl o nim, aby zabezpieczyć się przynajmniej przed gwałtownym spadkiem wartości pieniądza!

Twój koszyk