Czy złota moneta może zardzewieć?

Złote monety mogą być świetnym dodatkiem do portfela inwestycyjnego – pozwalają przechować wartość pieniądza w czasie, zabezpieczając część majątku np. przed inflacją. To także coraz popularniejszy pomysł na prezent, łączący estetykę z wyjątkową wartością. Wiele osób obawia się jednak, że zakupiona moneta z cennego kruszcu z biegiem czasu straci swój doskonały wygląd np. z powodu korozji. Czy złoto rdzewieje? W jaki sposób należy dbać o ten cenny metal? Jak wyczyścić monety? Udzielamy praktycznych wskazówek oraz podpowiadamy co zrobić, by odróżnić złoto od fałszywego stopu metali.

 

Czerwone plamy na monetach z cennego kruszcu – czy złoto rdzewieje?

Złoto w czystej postaci (24-karatowe, czyli takie, które ma 999,9 części złota na 1000) jest jednym z zaledwie trzech znanych metali (platyna i chrom), które są odporne na korozję. Nie rdzewieje, nie matowieje, nie jest podatne na działanie kwasów i zasad, a także nie reaguje z wodą oraz powietrzem. Złoto jest metalem chemicznie stabilnym, co oznacza, że nie ulega ono procesom utleniania i redukcji, dzięki czemu nie powstają na nim ogniska korozji. Niektóre monety mogą zawierać domieszki innych metali, takich jak srebro lub miedź, jednak ich ilość jest zazwyczaj na tyle mała, że nie wpływa na odporność złota na rdzę.

Dlaczego więc czasem możemy na powierzchni złotych monet zaobserwować czerwone plamy? Najczęściej odpowiada za nie patyna. To cienka, ale trwała, czerwono-brązowa warstwa, która powstaje na powierzchni metali w wyniku długotrwałego działania czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, promieniowanie UV czy zanieczyszczenia. Jest to naturalny proces starzenia się materiałów (rodzaj ich korozji), który nadaje im charakterystycznego wyglądu oraz świadczy o wieku. Patyna na złocie nie musi jednak zostać na zawsze. Łatwo można ją usunąć, wykorzystując domowe sposoby.

 

Jak wyczyścić monety i usunąć patynę?

Jeśli złota moneta wygląda na nieco zmatowioną, łatwo można przywrócić jej blask. Wystarczy zwykłe zanurzenie jej w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po umyciu wystarczy osuszyć monetę miękką ściereczką i delikatnie wypolerować. Do trudno dostępnych miejsc można użyć miękkiego bawełnianego wacika. Nie zaleca się jednak częstego czyszczenia monet, by nie uszkodzić ich delikatnej powierzchni.

W sytuacji, w której skutecznie chcemy się pozbyć patyny, wystarczy złotą monetę zanurzyć na chwilę w ciepłej wodzie z dodatkiem soli oraz kawałka folii aluminiowej. Zanieczyszczenia wejdą w reakcję z solą, a folia aluminiowa skutecznie je przyciągnie. Po takim zabieg wystarczy delikatnie osuszyć monetę.

 

Tombak a złoto – jak rozpoznać podrobioną monetę?

Zdarza się czasami, że „złote” monety rdzewieją. Nie jest to jednak wyjątek od reguły lub efekt spowodowany zastosowaniem wadliwego kruszcu. Dzieje się tak, ponieważ prawdopodobnie wykonano je z tombaku, czyli tzw. złota głupców. Tombak to stop miedzi oraz cynku, charakteryzujący się barwą, przypominającą do złudzenia kolor cennego kruszcu. Nie ma jednak właściwości złota i jest praktycznie bezwartościowy.

Jak odróżnić złoto od tombaku? Istnieje kilka sposobów na rozpoznanie fałszywej monety. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na znaki probiercze – oryginalna moneta powinna mieć czytelny stempel i oznaczenie sztuki, które wskazują na jej autentyczność. Ważny będzie również naturalny kolor oraz odpowiednia waga – tombak jest znacznie cięższy od złota. Prostym sposobem na sprawdzenie, czy mamy do czynienia z tzw. złotem głupców jest także próba magnesu. Złoto nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych.

Warto pamiętać, by kupować monety inwestycyjne u sprawdzonych dostawców, a jeśli mamy wątpliwości co do autentyczności kruszcu, warto zasięgnąć porady specjalisty lub zanieść ją do odpowiedniej instytucji, która zajmuje się weryfikacją metali szlachetnych.

Twój koszyk