Mało znane ciekawostki o złocie. Co warto wiedzieć o cennym kruszcu?

Złoto jest jednym z najbardziej poszukiwanych materiałów na ziemi. Od starożytnych Inków, po słynną gorączkę złota w USA z XIX wieku – ludzie handlowali cennym kruszcem już tysiące lat temu. Dziś metal ten jest wykorzystywany w wielu branżach do produkcji przeróżnych przedmiotów. Chętnie sięgają po niego również inwestorzy, traktując złoto jako bezpieczną przystań dla swojego kapitału w trudnych czasach. Przygotowaliśmy mało znane ciekawostki o złocie, dzięki którym lepiej można poznać ten wyjątkowy kruszec.

 

Jak powstało złoto? Ciekawostki o pochodzeniu cennego metalu

Geolodzy uważają, że prawie całe złoto, które obecnie znajduje się na naszej planecie, trafiło na nią podczas burz meteorytowych ponad dwa miliardy lat temu. Badacze sądzą, że meteoryty powstały po zderzeniu kilku gwiazd. Można więc stwierdzić, że metal ten pochodzi z kosmosu. Szacuje się, że do tej pory ludzie wydobyli prawie 180 000 ton złota. Nikt nie wie ile zostało go jeszcze na Ziemi.

Złoto jest najbardziej plastycznym ze wszystkich metali. Z jednego grama można uformować kwadrat o powierzchni 1 m², a z jednej uncji złota stworzyć nitkę o długości prawie 8 kilometrów! Dzięki temu złoto jest idealnym materiałem do produkcji misternej biżuterii Co ciekawe, jednocześnie to jeden z najgęstszych metali na świecie. Metr sześcienny cennego kruszcu waży ponad 19 ton – jest znacznie cięższy np. od ołowiu.

 

Ciekawostki o złocie – czy metal jest jadalny?

Jeśli chcielibyśmy znaleźć największe zapasy złota, musielibyśmy udać się do Banku Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych w Nowym Jorku. W skarbcu tej instytucji przechowywane jest ok. 6800 ton złota, czyli w sumie ok. 540 000 sztabek – ponad 25% światowych zapasów tego kruszcu! Opisując złoto ciekawostki muszą dotknąć także kwestii kulinarnych. Metal ten znaleźć można także w kuchniach całego świata. Otóż w małych ilościach złoto jest jadalne. W niektórych kulturach cenny kruszec dodaje się do deserów oraz słodyczy. Istnieje również wiele odmian trunków, które zawierają płatki tego popularnego metalu.

 

Twój koszyk