Złoto to nie tylko biżuteria i pieniądze. Gdzie najczęściej jest wykorzystywany ten cenny kruszec?

Chociaż złote sztabki kojarzą się przede wszystkim jako ważny składnik inwestycyjnego portfela, zastosowanie złota na świecie daleko wykracza poza utarte schematy. Właściwości fizykochemiczne złota czynią je idealnym materiałem przy produkcji skomplikowanych układów elektronicznych. Złoto spotkamy również w przemyśle, w medycynie, a nawet w procesie produkcji kosmetyków. W dzisiejszym artykule prześledzimy możliwe sposoby wykorzystania złota poza rynkiem jubilerskim i inwestycyjnym. Jakie branże generują popyt na złoty kruszec? Czy złoto w elektronice ma swoją tańszą alternatywę?

 

Złoto i srebro inwestycyjne — alternatywne zastosowania tych metali szlachetnych

Złoto ma bardzo dobre właściwości przewodnictwa elektrycznego, przy jednoczesnej ogromnej trwałości samego materiału. Złoto w elektronice codziennego użytku musiało ustąpić miejsca na rzecz miedzi lub srebra, celem utrzymania kosztów produkcyjnych na rozsądnym poziomie. Istnieją natomiast branże o rygorystycznych wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa i niezawodności sprzętu, gdzie złoto wciąż nie ma swojej alternatywy. Komponenty elektroniczne integrowane w konstrukcji samolotów wojskowych i cywilnych posiadają domieszki złota, podobnie jak urządzenia do specjalistycznych badań w medycynie. Złoto wydobyte na Ziemi trafiło również na orbitę; układ elektroniczny teleskopu Hubble’a i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej korzysta z właściwości złota, stawiając je ponad miedzią i srebrem. Niemałym zaskoczeniem może być fakt obecności złota w promach kosmicznych, gdzie odgrywa ono kluczową rolę dla zapewnienia wieloletniej bezawaryjności newralgicznych podzespołów. Obecność ta liczona jest w dziesiątkach kilogramów, co pokazuje skalę zapotrzebowania na najbardziej znany metal szlachetny. Złoto wykazuje nadzwyczaj skuteczne właściwości termoizolacyjne i ochrony przed promieniowaniem kosmicznym. Dlatego znajdziemy je również w zewnętrznym poszyciu statków kosmicznych, gdzie pomaga w odbijaniu intensywnych promieni słonecznych i zapewnieniu komfortu termicznego dla ludzi i wbudowanej elektroniki. Przemysł kosmiczny utorował drogę dla złota również w sektorze budowlanym. Przy wznoszeniu monumentalnego Burj Khalifa, płynne złoto nakładane na powierzchnię szyb odpowiadało za redukcję kosztów chłodzenia przeszklonego wnętrza.

 

Złoto w elektronice — jakie przedmioty zawierają w sobie komponenty wykonane ze złota?

Śladowe ilości złota znajdziemy w każdym współczesnym telefonie komórkowym, laptopie, tablecie, czy komputerze stacjonarnym. Konstrukcja procesorów wymaga zastosowania złota, dzięki któremu wzrasta wydajność i trwałość urządzenia. Ogólne szacunki mówią, że z jednej tony telefonów komórkowych można odzyskać nawet 500 g czystego złota. Jeszcze większe zawartości tego cennego kruszcu odnajdziemy w starych odtwarzaczach wideo, telewizorach, czy odbiornikach radiowych. Polskie prawo skutecznie studzi zamiary osób prywatnych, które mogłyby poszukiwać zużytego sprzętu celem odzyskania dużej ilości złota. Odzysk złota domowym sposobem jest w Polsce nielegalny i podlega surowym karom. Dlatego powyższe rozważania należy traktować wyłącznie w kategoriach edukacyjnych.

 

Sprzedaż i skup złota Poznań — złote sztabki, monety bulionowe i srebro inwestycyjne

Jeśli chcesz zainwestować w złoto inwestycyjne Poznań stwarza ku temu szereg możliwości. Złoto i srebro inwestycyjne stanowi ważny element oferty Mennicy Poznańskiej, która działa w tej samej branży co Mennica Polska Sztabki złota inwestycyjnego pochodzą od producentów akredytowanych przez LBMA i zostały zapakowane w CertiPack. Podobne wymogi obowiązują srebro inwestycyjne, sprzedawane w formie sztabek w pełnym przekroju wagowym, oraz jako srebrne monety bulionowe. Ofertę na sprzedaż i skup złota Poznań traktuje jako sprawdzoną platformę do zawierania bezpiecznych transakcji. Złoto i srebro inwestycyjne w CertiPackach daje pewność do co autentyczności kruszcu i ułatwia przyszłą sprzedaż.

Twój koszyk