Złoto i srebro w czasie kryzysu – czy są bezpieczne?

Podczas kryzysu wiele osób zastanawia się, w co warto zainwestować swoje oszczędności, aby zachować ich wartość, a najlepiej jeszcze na tym zarobić. Czy w takiej sytuacji ucieczka od ryzyka w ogóle jest możliwa? Historia pokazuje, że istnieją aktywa, które pozwalają przejść przez gospodarczy sztorm suchą stopą. Jednym z najpopularniejszych wyborów od wieków są metale szlachetne. Poszukamy dziś odpowiedzi na pytania, w co inwestować w czasie kryzysu oraz czy złoto i srebro to na pewno bezpieczna inwestycja. Wskażemy również, jakie czynniki mogą wpływać na wartość cennego kruszcu.

 

Krótka lekcja historii – w co inwestować w czasie recesji?

W ciągu ostatnich stuleci inwestowanie w złoto i srebro było uważane za stosunkowo bezpieczną formę inwestycji na trudne czasy. Przykładem może być Wielki Kryzys w latach 30. XX wieku, który spowodował spadek wartości wielu instrumentów finansowych. W tym czasie cena złota oraz srebra zwiększyła się, co przyciągnęło uwagę osób, które zastanawiały się, w co inwestować w czasie recesji.

Podobnie sytuacja wyglądała w latach 2008-2009, gdy wiele firm oraz instytucji finansowych cierpiało na skutek spadków na rynku akcji. Ucieczka od ryzyka była wtedy możliwa w złoto i srebro. Wykres ceny metali szlachetnych stał się niemal lustrzanym odbiciem notowań amerykańskiego indeksu S&P500, który podczas recesji spadł o prawie 50%.

Warto również wspomnieć o jednym z najświeższych kryzysów – pandemii koronawirusa. I w tym przypadku okazało się, że złoto i srebro to bezpieczna inwestycja. Od początku 2020 r. cena tych metali zaczęła gwałtownie rosnąć. Złoto w pół roku zyskało na wartości ponad 25%, podczas gdy np. polski indeks WIG20 notował spadki.

 

Bezpieczna inwestycja – co może wpływać na cenę złota i srebra?

Wartość metali szlachetnych zależy od kilku czynników. Warto je poznać, by w czasie kryzysu ucieczka od ryzyka okazała się skuteczna. Jednym z najważniejszych jest podaż i popyt na rynku. Kiedy popyt na złoto lub srebro jest wysoki, a podaż niska, cena kruszcu wzrasta. Wśród innych istotnych czynników wymieniamy:

  • kursy walut,
  • politykę monetarną rządów,
  • wysokość stóp procentowych i poziom inflacji,
  • sytuację gospodarczą na świecie i w danym kraju.

Warto przyjrzeć się zjawisku inflacji. Gdy zaczyna ona rosnąć, naturalne staje się zadawanie pytań, w co inwestować w czasie recesji – częstego efektu gwałtownego wzrostu cen. W czasie inflacji ludzie zaczynają tracić zaufanie m.in. do walut, ponieważ ich wartość w przyszłości może spaść. W takiej sytuacji inwestorzy często zwracają się w stronę metali szlachetnych jako alternatywnego aktywa, które uważa się za bardziej odpornie na inflację i pomagające zachować wartość pieniądza w czasie.

 

Dywersyfikacja portfela – w co inwestować w czasie kryzysu?

Złoto i srebro mogą stanowić bezpieczną przystań dla kapitału w czasie recesji. Nie powinno jednak traktować się ich jako jedynej słusznej drogi – równie dobre wyniki mogą dać np. obligacje. By ucieczka od ryzyka była maksymalnie skuteczna, warto postawić na dywersyfikację. Metale szlachetne w takiej sytuacji będą doskonałym uzupełnieniem portfela inwestycyjnego.

Twój koszyk