Zastosowanie złota w nowoczesnych technologiach

Złoto od wieków jest cenionym metalem ze względu na swoją niezwykłą trwałość i piękny wygląd. Jednak obecnie jego rola nie ogranicza się już tylko do produkcji biżuterii czy ozdabiania przedmiotów luksusowych. Unikalne właściwości fizykochemiczne tego cennego kruszcu sprawiają, że dziś powszechne jest również zastosowanie złota w elektronice oraz nowoczesnych technologiach. Gdzie dokładnie wykorzystuje się szlachetny metal? W jakich urządzeniach codziennego użytku możemy go znaleźć? Czy złoto przewodzi prąd? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania.

 

Złoto w elektronice – najważniejsze właściwości fizykochemiczne i zastosowanie

Złoto jest nie tylko metalem bardzo miękkim i plastycznym, co umożliwia tworzenie z niego różnego rodzaju biżuterii czy ozdób. Jedną z jego najważniejszych właściwości jest także wysoka przewodność cieplna i elektryczna, co sprawia, że ten cenny kruszec szeroko stosuje się w przemyśle elektrycznym i elektrotechnicznym. Szacuje się, że globalny przemysł każdego roku zużywa ponad 300 ton złota, a ok. 75% tego wyniku związane jest właśnie z elektroniką.

Złoto to świetny przewodnik, dlatego tak często wykorzystuje się go do produkcji elementów elektronicznych, takich jak kondensatory, rezystory, płytki drukowane, styki kart komputerowych, złącza i gniazda. Sporo metalu szlachetnego zużywa się w branży motoryzacyjnej – w czujnikach, nadajnikach GPS, przełącznikach i wszelkich elementach, wymagających dobrego przewodzenia energii elektrycznej.

Dzięki temu, że złoto nie ulega korozji, jest też bardzo dobrym materiałem do produkcji elektroniki użytkowej, która ma pracować w trudnych warunkach. W popularnych smartwatchach czy opaskach fitness cenny kruszec pełni rolę warstwy kryjącej drobne elementy elektroniczne, chroniąc je przed uszkodzeniem i zużyciem. Czasami złoto wykorzystuje się również w procesie lutowania.

 

Ile złota jest w komputerze i innych urządzeniach codziennego użytku?

Skoro zastosowanie złota w elektronice jest tak powszechne, warto zastanowić się nad tym, ile tak naprawdę znajdziemy go w popularnych urządzeniach. Czy odzyskiwanie go z elektroniki na własną rękę jest opłacalne? Niestety – zazwyczaj nie. W komputerze, w zależności od modelu i wykorzystanych w nim rozwiązań, znajduje się od 0,2 do 0,4 g cennego kruszcu. Smartfony zawierają około 0,03 g złota. Nieco więcej znajdziemy go w starych urządzeniach i komponentach elektronicznych, takich jak np. procesory komputerowe czy płyty główne.

 

Medycyna, loty w kosmos i inne obszary zastosowań złota

Ze względu na antyalergiczność i łatwość w obróbce, złoto zastosowanie znajduje również w medycynie. Wykorzystuje się je podczas produkcji różnego rodzaju implantów, specjalnych nici chirurgicznych, stentów czy elektrod. Złote wkładki stomatologiczne są bardziej trwałe i wytrzymałe niż wkładki z innych materiałów, a także nie uczulają pacjentów, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla osób z alergiami na inne materiały stomatologiczne.

Złoto jest również wykorzystywane w produkcji różnego rodzaju urządzeń do oczyszczania wody. To doskonały katalizator, dzięki czemu może być wykorzystywane w procesie usuwania szkodliwych substancji, co jest szczególnie ważne w krajach, w których dostęp do wody pitnej jest ograniczony.

Jeszcze innym obszarem zastosowania złota są loty w kosmos. W tym przypadku służy ono nie tylko do produkcji komponentów elektronicznych, ale także podczas budowania satelitów czy promów, ponieważ jest lekkie oraz wysoce odporne na promieniowanie kosmiczne i podczerwone.

Twój koszyk