Zastosowanie złota w medycynie

Złoto to nie jedynie kruszec, z którego powstaje wyjątkowej urody biżuteria. Od setek lat słynie z wszechstronnego zastosowania, począwszy od budownictwa, elektroniki, a skończywszy na medycynie czy kosmetyce. Już starożytni Chińczycy wiedzieli, jak go używać w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Współcześnie złoto coraz częściej pojawia się nie tylko jako element zdobienia twarzy, lecz również jako kosmetyk. Jego obecność w środkach pielęgnacyjnych nikogo dziś nie wprawia w zdumienie.

 

Nowoczesne leczenie nanocząsteczkami złota i srebra

Całkiem niedawno, pod koniec XIX wieku, odkryto bakteriostatyczne oraz przeciwgruźlicze właściwości złota. Kilka dekad później (w latach 40. XX w.) zaczęto wykorzystywać sole złota w leczeniu gruźlicy. Na fali kolejnych badań środowisko naukowe wykazało, że związki złota mogą mieć działanie przeciwnowotworowe. Liczne testy potwierdzają, że wspomniane związki mają ok. 10 razy większą cytotoksyczność (zdolność do zakłócania funkcjonowania) w stosunku do komórek raka niż zdrowych. Wystarczy wprowadzić cząsteczki złota do komórek nowotworowych, aby je osłabić poprzez zwiększenie ich podatności na pracę lasera w trakcie naświetlań.

Aktualnie lekarze prowadzą badania nad potencjałem złota w terapii pacjentów z wirusem HIV. Istnieje prawdopodobieństwo, że złoto w odpowiednim stężeniu może doprowadzić do hamowania tempa replikacji wirusa. Testom poddaje się także cząsteczki srebra, skuteczne w odkażaniu oraz oczyszczaniu środowiska z niebezpiecznych bakterii.

 

Złoto właściwości lecznicze kruszcu

Nie wszyscy wiedzą, że stosowanie złota ma wieloletnią tradycję w medycynie, ze szczególnym uwzględnieniem stomatologii oraz ortodoncji. Nadaje się znakomicie do redukcji uszkodzeń uzębienia, co dziś potwierdza wykorzystywanie surowca m.in. w łącznikach implantów. To materiał trwały, a przede wszystkim w pełni bezpieczny, gdyż cechuje go biokompatybilność. To oznacza, że nie wywołuje uczuleń oraz nie wpływa negatywnie na zdrowie czy samopoczucie.

To nie wszystkie możliwości użycia drogocennego kruszcu, którym jest złoto koloidalne. Właściwości surowca przydają się m.in. w leczeniu stanów zalanych o podłożu reumatoidalnym oraz w różnych rodzajach schorzeń autoimmunologicznych (będących wynikiem nieprawidłowej reakcji systemu odpornościowego). Ponadto złoto może pomóc w terapii przewlekłego wyprysku.

 

Złoto w kosmetyce – co daje?

Poza leczeniem licznych problemów zdrowotnych metal sprawdza się w upiększaniu oraz poprawie stanu cery. Kosmetyki ze złotem mają korzystny wpływ na jej wygląd – rozświetlają, dodają blasku, prócz tego zmniejszają trądzik oraz zapobiegają infekcjom skórnym. Najlepsze efekty dają posiadaczom skóry z oznakami starzenia, szarej, zmęczonej oraz pozbawionej blasku. Środki pielęgnacyjne z dodatkiem złota cieszą się dużym zainteresowaniem użytkowników, co łatwo zrozumieć. Działają skutecznie, poprawiają koloryt, wygładzają oraz ujmują lat. Po złoto sięgają też kosmetolodzy oraz chirurdzy plastyczni, korzystając z działania przyspieszającego regenerację skóry.

Istotną cechę cząsteczek złota stanowi unikalna reakcja, w którą wchodzą ze światłem. W jej rezultacie mogą zmieniać barwę, co pozwala na wykorzystywanie w szeregu testów. Przykładowo, cząstki metalu zdają egzamin jako element testów ciążowych oraz testów przeznaczonych do wykrywania salmonelli czy wirusa HIV.

Jak widać, niejedną osobę może zaskoczyć potencjał, który wyróżnia się złoto koloidalne. Właściwości tego materiału są wciąż analizowane. Oznacza to, że być może w niedalekiej przyszłości do długiej listy korzyści płynących z jego stosowania dojdą kolejne.

Twój koszyk