Występowanie złota w Polsce – gdzie go szukać?

Poszukiwanie złota kojarzy się przede wszystkim z odległymi regionami, gdzie zlokalizowano największe kopalnie tego kruszcu na świecie. W amerykańskiej Nevadzie roczne wydobycie przekracza 110 ton, a w uzbeckim Muruntau sięga 70 ton. Polska nie figuruje w żadnym rankingu zestawiającym największych wydobywców złota. Czy to jednak oznacza, że na terenie naszego kraju ten pierwiastek chemiczny w ogóle nie występuje? Nic z tych rzeczy. Polska gleba kryje wiele niespodzianek, a jedną z nich są właśnie pokłady cennego złota. O ile obecnie nie powinniśmy liczyć na tytuł światowego potentata w tej dziedzinie, nie można pominąć faktu, że złoto w Rzeczypospolitej istnieje. W jakiej ilości? Gdzie możemy je znaleźć? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

 

Czy istnieją złoża złota w Polsce?

Występowanie złota w Polsce ma charakter regionalny, a jego wydobycie następuje przeważnie jako proces uboczny innej działalności. Spółka KGHM pozyskuje około 1 tony złota w trakcie prac wydobywczych w kopalniach miedzi i srebra. Złoto w Polsce występuje w znacznie mniejszej ilości niż na terenie takich państw jak Francja lub Szwecja. Mimo to Polska plasuje się w pierwszej dziesiątce krajów europejskich z największymi złożami. Prowadzone niedawno badania geologiczne udowodniły, że pokłady złota w Polsce mogą sięgać nawet 400 ton. To całkiem sporo, zważywszy na fakt, że rezerwy tego kruszcu zdeponowane w Narodowym Banku Polskim wynoszą obecnie 230 ton. Skoro znamy odpowiedź na pytanie, czy w Polsce jest złoto, warto zastanowić się, gdzie go szukać?

Największe pokłady spoczywają w pobliżu dorzecza Bobru na terenach Dolnego Śląska, we wsi Mikołajowice czy w Sudetach. Samorodki złota w Polsce były natomiast znajdowane przez osoby prywatne w pobliżu Karkonoskiego Parku Narodowego i miasta Złotoryja. Problem polega na tym, że złoża złota w Polsce znajdują się na bardzo dużej głębokości, sięgającej nawet 600 metrów i są pokryte grubą warstwą skały. Żyła złota o wadze sięgającej kilku ton może stanowić wąski pas samego kruszcu, ciągnący się na kilkaset metrów. Chociaż złoto w Polsce istnieje w niemałych ilościach, jego wydobycie pozostaje bardzo utrudnione, lub wręcz nieopłacalne. Eksploatacja pokładów kruszcu wymaga daleko idących inwestycji, które muszą się zwrócić. Nawet w obliczu kilku ton złota czekających na swojego odkrywcę, zbudowanie kopalni i dotarcie do wielu głębokich złóż generowałoby zbyt wysokie koszty w stosunku do możliwych zysków.

 

Złoża złota w Polsce – charakterystyka wydobycia

Mając za sobą wyjaśnienie, czy w Polsce można znaleźć złoto, możemy przystąpić do podania konkretnych liczby dotyczących współczesnego wydobycia. Złoża złota w Polsce są eksploatowane przy okazji pozyskiwania innych surowców, o czym wspominaliśmy w poprzednich akapitach. Decyzja, gdzie szukać złota w Polsce, nie skupia się wyłącznie na istnieniu samych złóż, lecz przede wszystkim na ekonomicznych uwarunkowaniach wydobycia. W roku 2019 wydobycie złota nad Wisłą zamknęło się w granicy 3 ton czystego kruszcu, co i tak jest wynikiem trzykrotnie większym w porównaniu z poprzednim dziesięcioleciem.

Wiedza o dużych pokładach złota na Dolnym Śląsku może rozbudzać wyobraźnię. Niestety, na obecnym etapie zaawansowania technologicznego nie ma możliwości opłacalnej eksploatacji tak głęboko położonego złoża. Istnieje jednak nadzieja, że w przyszłości ceny złota jeszcze mocniej wzrosną, co może diametralnie zmienić tę sytuację. Dla osób prywatnych pozostaje nadzieja na samodzielne poszukiwania samorodków na Dolnym Śląsku. Na kilkugramowe bryły czystego złota można natrafić w rzekach czy zagłębieniach terenu. Jest to jednak zajęcie dla wytrwałych i należy je traktować hobbystycznie.

Twój koszyk