Wszystko, co powinieneś wiedzieć o monetach inwestycyjnych

Kupowanie metali szlachetnych może zapewnić stabilność portfelowi każdego inwestora, zwłaszcza gdy gospodarka jest niespokojna. To popularne, znane od wielu lat aktywa, służące już nie tylko zabezpieczaniu kapitału, ale także jego efektywnemu pomnażaniu. Wielu początkujących inwestorów zastanawia się jaką formę cennego kruszcu wybrać. Jedną z możliwości są złote monety. Wyjaśniamy, na co warto zwrócić uwagę podczas takich inwestycji. Podpowiadamy również gdzie kupić monety bulionowe.

 

Złote monety – co trzeba o nich wiedzieć?

Odpowiednie przygotowanie merytoryczne przed pierwszym zakupem cennego kruszcu pozwoli wybrać najbardziej opłacalny egzemplarz oraz uniknąć nabycia podróbki. Monety inwestycyjne mają zazwyczaj okrągły kształt i są dostępne w różnych stopniach czystości oraz w różnych wagach od 1 do nawet 100 gramów. Wśród najchętniej wybieranych wymienia się jednak egzemplarze 1-uncjowe.

Cechą charakterystyczną jest bardzo często znak mennicy na monecie. Wskazuje on, kto wybił dany egzemplarz, co może mieć wpływ na wspomniany stopień czystości, trudność w wyprodukowaniu podróbki oraz ostateczną wartość. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów popularnych złotych monet, tworzonych od wielu lat przez mennice, które cieszą się znakomitą renomą.

 

Jakie monety inwestycyjne kupować w 2022 roku?

Odpowiedź na pytanie: w jakie monety inwestować, nie jest wcale skomplikowana. Obecnie na rynku prym wiedzie 5 rodzajów monet. Są to: Krugerrand, Australijski Kangur, Amerykański Orzeł, Wiedeńscy Filharmonicy oraz Kanadyjski Liść Klonowy. Poza wymienionymi często spotyka się również Amerykańskiego Bizona, Britannię czy Chińską Pandę. Wszystkie te egzemplarze, z powodu ich popularności, łatwo nabyć i sprzedać. Ze względu na charakterystyczny znak mennicy na monecie są one chętnie wybierane nie tylko przez inwestorów, ale także kolekcjonerów.

Rodzaj złotych krążków to jednak nie wszystko. Warto również wiedzieć, gdzie kupić monety bulionowe. W tym przypadku ważne, aby zamówienia składać w sprawdzonych miejscach. Należą do nich oddziały Narodowego Banku Polskiego, mennice oraz dealerzy wyspecjalizowani w sprzedaży metali szlachetnych. Coraz częściej ich oferta dostępna jest zarówno w punktach stacjonarnych, jak i online. Unikać należy popularnych portali aukcyjnych, na których ryzyko nabycia nieautentycznej monety wzrasta.

Przed dokonaniem pierwszego zakupu warto sprawdzić czystość, próbę oraz wagę wybranego egzemplarza. Trzeba także pamiętać, że złoto inwestycyjne – w tym monety – przechowuje się w oryginalnych opakowaniach z certyfikatem.

 

Dlaczego warto inwestować w monety z cennego kruszcu?

Złoto w fizycznej postaci znane jest przede wszystkim z tego, że efektywnie dywersyfikuje portfel oraz chroni przed inflacją. To jednak niejedyne jego zalety. Monety bulionowe są łatwo dostępne – można je kupić bez konieczności inwestowania bardzo dużych środków (obecnie koszt 1-uncjowego Krugerranda to ok. 7600 zł). Cechują się również wysokimi walorami estetycznymi – często stanowią gratkę dla kolekcjonerów. Ponadto bez problemu można je transportować czy przechowywać. Inwestycja w monety jest uważana przez wiele osób za sprawdzony oraz wygodny sposób na bezpieczne ulokowanie części zgromadzonego kapitału.

Twój koszyk