Rynek inwestycyjny obfituje w rozmaite klasy aktywów, w które można lokować swoje ciężko zarobione pieniądze. Poszczególne aktywa finansowe lub dobra fizyczne mają potencjał do generowania dużych zysków, lecz w okresach kryzysowych przynoszą często potężne straty. Inwestorzy zdają sobie sprawę z tego problemu, dlatego unikają „wkładania wszystkich jajek do jednego koszyka”. Dywersyfikacja portfela rynkowego to strategia, dzięki której zmniejszysz jego wrażliwość na pojedyncze wahania danego elementu, ograniczając ryzyko inwestycyjne przy różnych scenariuszach wydarzeń. W tym kontekście na szczególną uwagę zasługują metale szlachetnie, które od dziesięcioleci figurują w strategii największych inwestorów. Czy osoby prywatne również powinny się nimi zainteresować? Jakie zalety i wady wiążą się z kupnem metali szlachetnych w celach inwestycyjnych?
Wystarczy jedno spojrzenie na wykres, aby zdać sobie sprawę, że ceny metali szlachetnych systematycznie rosną w długim okresie. Czy to oznacza, że inwestycja w metale szlachetne zawsze przyniesie spodziewane rezultaty? Podobnie jak w każdym innym rodzaju inwestycji, również rynek metali szlachetnych niesie w sobie określony poziom ryzyka. Dlatego nie można traktować złota, srebra czy platyny jako remedium na wszystkie problemy. Trudno jednak nie zastanawiać się, co sprawia, że inwestorzy o globalnym zasięgu traktują inwestycje w metale szlachetne z tak dużą powagą. Odpowiedź na to pytanie nie wymaga dogłębnych studiów ekonomicznych. Inwestycja w metale szlachetnie po prostu się opłaca i pełni funkcję stabilizującą dla całego portfela. W czasie rynkowej zawieruchy, kiedy większość inwestorów panicznie ucieka z rynku akcji, na zakup metali szlachetnych jest już przeważnie za późno. To właśnie w tych aktywach inwestorzy upatrują bezpiecznej przystani dla kapitału. Ceny złota i srebra doświadczają nagłych wzrostów właśnie wtedy, gdy nad gospodarkę nadciągają chmury zwiastujące głęboki kryzys, a nawet recesję.
Co więcej, rynek metali szlachetnych to dobra ochrona przed inflacją. Cenny kruszec znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, a popyt na metale nigdy nie słabnie. Ceny metali szlachetnych są niejako skazane na postępowanie za wskaźnikami inflacyjnymi. Mając w swoim portfelu metale szlachetne, inwestycje w pozostałe aktywa nabierają spokojniejszego tempa, a kapitał jest dobrze chroniony przed utratą swojej siły nabywczej.
Inwestowanie w metale szlachetne (np. złoto w formie sztabek lub monet bulionowych) to doskonała metoda na pasywne księgowanie zysków. Metale takie jak złoto, srebro czy platyna charakteryzują się ponadto bardzo wysoką płynnością i licznymi zabezpieczeniami, które stanowią potwierdzenie ich autentyczności.
Jeśli Twoje zainteresowania skupiają się na spekulacji cenowej, zakup metali szlachetnych w celu zaksięgowania krótkoterminowych zysków nie jest najlepszym pomysłem. W przypadku instrumentu, jakim są metale szlachetne, inwestycja powinna opierać się o cele długoterminowe, przeważnie kilkuletnie. Zakup złota lub srebra generuje także koszty przechowywania. Należy pamiętać, że wartość kruszcu przy późniejszej odsprzedaży będzie zależała m.in. od jego stanu fizycznego. W żadnym wypadku nie wolno naruszyć opakowania CertiPack, w jakim znajduje się złoto akredytowane przez LBMA. Duże ilości metali szlachetnych lepiej zdeponować w mennicy, co jednak wiąże się z określonymi opłatami.
Odchylenie standardowe cen metali szlachetnych może przekraczać poziom akceptacji ryzyka u inwestorów indywidualnych. Zdarzają się okresy, że wyceny rynkowe platyny lub srebra spadają o kilkadziesiąt procent, by już w kolejnych latach nadrobić z nawiązką te zaległości. Jeśli inwestujemy w długim terminie, nie powinno to być problemem. Natomiast w krótkich okresach inwestycje w metale szlachetnie mogą negatywnie zaskoczyć osoby nieprzygotowane do tak dużych wahań.