Sztabki czy monety?

Co wybrać, sztabki lokacyjne czy monety bulionowe?
Złoto jest dzisiaj jednym z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Patrząc na rosnącą inflację nie jest dobrym pomysłem trzymanie pieniędzy
na koncie bądź w przysłowiowej „skarpecie”. Złoto doceniane jest zwłaszcza w czasie kryzysów, ponieważ w okresie zawirowań na świecie to jedna z niewielu inwestycji, które nie tracą wówczas na wartości.

Bez wątpienia najpopularniejszą i pewną formą nabycia złota są sztabki oraz monety. Zakup w tym układzie przez osobę prywatną na terenie UE nie jest objęty 23% podatkiem VAT. Decydując się na zakup złota, wskazane jest sprawdzić jaka forma będzie dla nas najkorzystniejsza.

Sztabki:
Obecnie na rynku światowym istnieje ponad 100 mennic, które produkują sztabki złota o różnej wadze. Warto jednak skupić się na największych i najbardziej znanych dostawcach, posiadających akredytację LBMA (London Bullion Market Association – Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszczów) –stanowiącą gwarancję zaufanego pochodzenia kruszcu, czystości rafinowanego złota, jak też łatwej odsprzedaży bez utraty wartości nominalnej. Poniżej najbardziej znane mennice.

Zalety:
Największą zaletę sztabek stanowi cena,  za tę formę złota zapłacimy mniej niż w przypadku kupna monet. Kolejnym atutem jest szeroka dostępność, zarówno pod względem wagi jak i formy. Producenci , aby dostosować się do potrzeb oraz możliwości przedsiębiorców, zaczęli produkować sztabki od 1g do 1 kg.  W myśl zasady – im większa sztabka, tym tańszy kruszec, jednakże przy zakupie powinniśmy pomyśleć o ewentualnej sprzedaży. Najpopularniejsze są sztabki jednouncjowe czyli 31,1 g, ze względu na ich dużą płynność na rynku. Każda sztabka powinna być opakowana w tzw. CertiCard, który chroni sztabkę przed  uszkodzeniami, dodatkowo zawiera certyfikat potwierdzający jej autentyczność.

Słabe strony:
Złote sztabki mają jednak słabsze strony. Głównym ryzykiem jest ich fałszerstwo, przy większych gramaturach sztabki uzupełniane są wolframowymi prętami czy krążkami. Na rynku złota nie istnieje coś takiego jak okazja, złoto poniżej ceny rynkowej może pochodzić z działalności przestępczej bądź po prostu
nie jest złotem. Dlatego tak ważne jest by kupować u profesjonalnych dealerów.

Monety:
Złote monety inwestycyjne tzw. bulionowe bite są wyłącznie w celach inwestycyjnych, a nie okolicznościowych czy kolekcjonerskich.
Podobnie jak w przypadku sztabek, na rynku występuje szereg monet o różnych gramaturach. Ich waga najczęściej podawana jest w uncjach trojańskich oznaczana oz Dostępne są w całej ofercie wagowej, zaczynającej się od 1/25 uncji trojańskiej (około 1,555 grama), a kończącej na 1 kilogramie. Im mniejsza waga tym wyższa cena wobec ceny spot. Najbardziej optymalną gramaturą, a zarazem najczęściej kupowaną przez inwestorów jest 1oz
(w przeliczeniu 31.1 gram).

Jakie monety warto wybrać?
Przede wszystkim wybieramy monety, które są rozpoznawalne biorąc pod uwagę ich późniejszą odsprzedaż. Przedstawiamy najpopularniejsze złote monety bulionowe:

Kanadyjski Liść Klonowy – Maple Leaf , Royal Canadian Mint • Kanada
Krugerrand– Krugerrand, South African Mint • RPA
Amerykański Orzeł – American Eagle , United States Mint • Stany Zjednoczone
Australijski Kangur – Australian Gold Kangaroo, Perth Mint • Australia
Wiedeńscy Filharmonicy – Wiener Philharmoniker, Münze Österreich • Austria
Amerykański Bizon– American Gold Buffalo,United States Mint • Stany Zjednoczone

Zalety:
Istotną zaletą złotych monet jest łatwość w sprawdzeniu ich autentyczności. Są prawnym środkiem płatniczym – przeważnie każda moneta ma określony nominał. Monety zdecydowanie łatwiej transportować i przechowywać.

Twój koszyk