Ranking najrzadszych polskich monet

Każdy z nas gdzieś na dole dawno nieotwieranej szuflady czy szafy może mieć ukrytą rzadką, cenną monetę – prawdziwy skarb. Numizmatyka to jedno z najpopularniejszych hobby na świecie. Dla wielu osób to także sposób na inwestycje. Stare polskie monety czasami osiągają zaskakującą wartość. Wiele z nich jest regularnie kupowanych przez kolekcjonerów za 5-cyfrowe sumy. Niektóre są tak unikatowe, że przechowuje się je w muzeach i nigdy nie trafią do sprzedaży. Przygotowaliśmy krótki, subiektywny ranking, w którym prezentujemy najdroższe polskie monety.

 

1. Pierwsze grosze, czyli najrzadsze polskie monety

Na początku warto zaznaczyć, że wiele pozycji w prezentowanym rankingu trudno wycenić – polskie złote monety stare rzadko udostępnione są do sprzedaży, służąc raczej jako eksponaty w muzeach. Dlatego też poszczególne opisywane przez nas pozycje są jedynie orientacyjne i nie należy przywiązywać do nich dużej wagi. Jedną z monet, której wartość niełatwo oszacować, jest pierwszy polski grosz. Został on wybity ze srebra w 1367 roku w Krakowskiej Mennicy. Uważa się, że powstało tylko 37 sztuk tej monety.

 

2. 100 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy – najdroższe polskie monety

Kilka lat temu – w 2018 roku na aukcji w Stanach Zjednoczonych – kupiono najdroższą jak do tej pory polską monetę. Jest to pięknie wykonane, ważące 348,34 grama i zaprojektowane przez medaliera Samuela Ammona, 100 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy. Egzemplarz ten został sprzedany za 2,16 mln dolarów, czyli ponad 10 mln złotych! Został wykonany w epoce baroku (1621 r.) ze złota o próbie 967. Moneta miała upamiętniać zwycięstwo nad Turkami pod Chocimiem. Szacuje się, że te najdroższe polskie monety dostępne są na świecie jedynie w 6 egzemplarzach. Warto wspomnieć, że wysokie ceny na aukcjach osiąga również 50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy z tego samego roku.

 

3. Złoty Jan Paweł II z 1985 roku – najdroższa polska moneta PRL

W okresie PRL-u powstało wiele monet, które dziś są uważane za szczególnie cenne. Jedną z najpopularniejszych wśród kolekcjonerów, a przy tym niezwykle rzadką, jest złota moneta z wizerunkiem Jana Pawła II z 1985 roku o nominale 1000 zł, 2000 zł lub 10000 zł. Takie egzemplarze potrafią osiągać ceny kilkunastu tysięcy złotych. Często poszukiwane najdroższe monety polskie PRL to także pieniądze, które były wtedy wprowadzone do obiegu, ale ich nakład jest na niskim poziomie lub posiadają szczególne, rzadko spotykane cechy.

Do takich monet zaliczamy np. zwykłe 10 groszy z 1973 roku. Pieniądz na pierwszy rzut oka przeciętny, ale niektóre egzemplarze miały niezwykłą cechę – nie posiadały znaku mennicy. To znacznie podnosiło ich wartość. Dziś mogą one kosztować na aukcjach nawet 10 tys. zł.

Inne najdroższe monety polskie PRL to charakterystyczne pięciozłotówki z wizerunkiem rybaka. Są one dostępne w dwóch wersjach, różniących się wyglądem cyfry 8 w dacie wybicia monety (1958 r.). Najbardziej poszukiwane są egzemplarze, w których cyfra 8 ma nieco spłaszczony, przypominający bałwanka kształt. Stąd też popularna nazwa tych pięciozłotówek – bałwanki. Kolekcjonerzy płacą za takie monety od 3 do nawet 6 tys. zł.

Twój koszyk