Dla wielu osób diamenty to jedynie element biżuterii, którą obdarowuje się kogoś w szczególnych chwilach (np. podczas zaręczyn). Jednak w ostatnich latach popularność tych cennych kamieni wzrasta również wśród inwestorów. Diamenty zyskują wizerunek aktywa stabilnego i odpornego na kryzysy. Co warto wiedzieć przed zakupem pierwszego kamienia? Czym charakteryzuje się diament inwestycyjny? Ile może kosztować? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Cena diamentu jest uzależniona od kilku czynników. Szerokie grono osób uważa, że w inwestycjach najlepiej stawiać na kamienie najwyższej jakości. Brzmi to logicznie – im wyższa jakość, tym aktywo te będzie droższe. Nie wszyscy jednak wiedzą, które czynniki decydują o jakości danego kamienia. Na początku warto wspomnieć, że diament inwestycyjny jest zazwyczaj bardziej wartościowy, niż kamienie stosowane w biżuterii. Na cenę diamentu wpływają 4 podstawowe czynniki:
Im wyższa masa danego kamienia, tym będzie on oczywiście droższy. Ponadto niektóre kolorowe diamenty (zwłaszcza czerwone i zielone), mają większą wartość rynkową, ponieważ są rzadsze niż białe kamienie. Klasy czystości są oznaczane różnymi symbolami (np. LC, VVS, VS, SI1) – im jest ona wyższa, tym lepiej. Szlif to aspekt, na który człowiek ma największy wpływ. W przypadku diamentu inwestycyjnego jakość cięcia powinna wynosić co najmniej VG (bardzo dobra). Najcenniejsze są kamienie z doskonałym cięciem i symetrią. Kamień powinien również posiadać certyfikat, np. GIA lub IGI.
Jeśli interesuje nas cena diamentu wykres, który znajdziemy w sieci, powinien wiele wyjaśnić. Pokazuje on nie tylko aktualną wartość kamieni, ale także to, jak zmieniała się ona na przestrzeni lat. Diamenty najdroższe były w okolicach 1980 r. Później zanotowały niewielki spadek, ale w ostatnich latach znów ich cena dynamicznie rośnie. Obecnie za najtańszy kamień z certyfikatem o masie 0.16 Ct, barwie H i czystości SI1 trzeba zapłacić ok. 1500 zł. Większe diamenty, np. o masie 0.52 Ct, to koszt ok. 9000 zł. Aktualne ceny najlepiej sprawdzać na stronach zaufanych mennic.
Niektóre osoby używają określeń „diament” i „brylant” zamiennie. Nie jest to duży błąd, ale oba te pojęcia dzieli istotna różnica. Brylant to po prostu oszlifowany diament. Łatwo więc odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj kamienia będzie miał większą wartość – droższy jest brylant. Na cenę wpływa nie tylko wygląd kamienia, ale także długotrwały i wymagający proces samego szlifowania.
Choć inwestowanie w diamenty w Polsce dopiero zyskuje na popularności, nie brakuje miejsc, w których można sprzedać te cenne kamienie. Przede wszystkim warto udać się do punktu skupu kamieni szlachetnych – listę takich placówek można znaleźć w internecie. Dobrym pomysłem będzie także wizyta w mennicy, która w swojej ofercie posiada diamenty. Trzeba jednak pamiętać, by korzystać jedynie z oferty zaufanych, cenionych na rynku podmiotów.