O czym należy pamiętać przy inwestycji w diamenty?

Dla wielu osób diamenty to jedynie element biżuterii, którą obdarowuje się kogoś w szczególnych chwilach (np. podczas zaręczyn). Jednak w ostatnich latach popularność tych cennych kamieni wzrasta również wśród inwestorów. Diamenty zyskują wizerunek aktywa stabilnego i odpornego na kryzysy. Co warto wiedzieć przed zakupem pierwszego kamienia? Czym charakteryzuje się diament inwestycyjny? Ile może kosztować? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

 

Diamenty w Polsce i nie tylko – co wpływa na ich cenę?

Cena diamentu jest uzależniona od kilku czynników. Szerokie grono osób uważa, że w inwestycjach najlepiej stawiać na kamienie najwyższej jakości. Brzmi to logicznie – im wyższa jakość, tym aktywo te będzie droższe. Nie wszyscy jednak wiedzą, które czynniki decydują o jakości danego kamienia. Na początku warto wspomnieć, że diament inwestycyjny jest zazwyczaj bardziej wartościowy, niż kamienie stosowane w biżuterii. Na cenę diamentu wpływają 4 podstawowe czynniki:

  • masa (jednostka to carat),
  • barwa (color),
  • czystość (clarity),
  • szlif (cut).

Im wyższa masa danego kamienia, tym będzie on oczywiście droższy. Ponadto niektóre kolorowe diamenty (zwłaszcza czerwone i zielone), mają większą wartość rynkową, ponieważ są rzadsze niż białe kamienie. Klasy czystości są oznaczane różnymi symbolami (np. LC, VVS, VS, SI1) – im jest ona wyższa, tym lepiej. Szlif to aspekt, na który człowiek ma największy wpływ. W przypadku diamentu inwestycyjnego jakość cięcia powinna wynosić co najmniej VG (bardzo dobra). Najcenniejsze są kamienie z doskonałym cięciem i symetrią. Kamień powinien również posiadać certyfikat, np. GIA lub IGI.

 

Ile kosztuje diament i jak kształtowała się jego wartość?

Jeśli interesuje nas cena diamentu wykres, który znajdziemy w sieci, powinien wiele wyjaśnić. Pokazuje on nie tylko aktualną wartość kamieni, ale także to, jak zmieniała się ona na przestrzeni lat. Diamenty najdroższe były w okolicach 1980 r. Później zanotowały niewielki spadek, ale w ostatnich latach znów ich cena dynamicznie rośnie. Obecnie za najtańszy kamień z certyfikatem o masie 0.16 Ct, barwie H i czystości SI1 trzeba zapłacić ok. 1500 zł. Większe diamenty, np. o masie 0.52 Ct, to koszt ok. 9000 zł. Aktualne ceny najlepiej sprawdzać na stronach zaufanych mennic.

 

Co jest droższe diament czy brylant – który kamień wybrać?

Niektóre osoby używają określeń „diament” i „brylant” zamiennie. Nie jest to duży błąd, ale oba te pojęcia dzieli istotna różnica. Brylant to po prostu oszlifowany diament. Łatwo więc odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj kamienia będzie miał większą wartość – droższy jest brylant. Na cenę wpływa nie tylko wygląd kamienia, ale także długotrwały i wymagający proces samego szlifowania.

 

Gdzie sprzedać diament, aby szybko zrealizować transakcję?

Choć inwestowanie w diamenty w Polsce dopiero zyskuje na popularności, nie brakuje miejsc, w których można sprzedać te cenne kamienie. Przede wszystkim warto udać się do punktu skupu kamieni szlachetnych – listę takich placówek można znaleźć w internecie. Dobrym pomysłem będzie także wizyta w mennicy, która w swojej ofercie posiada diamenty. Trzeba jednak pamiętać, by korzystać jedynie z oferty zaufanych, cenionych na rynku podmiotów.

Twój koszyk