Nie wszystko złoto co się świeci — czyli jak nie dać się oszukać inwestując w złoto?

Popularność złota inwestycyjnego rośne w ekspresowym tempie podczas kryzysów ekonomicznych i geopolitycznych, które są mocnym impulsem inflacyjnym. Osoby posiadające oszczędności poszukują sprawdzonych metod na ochronę wartości pieniądza, a złoto od lat uznawane jest za jedną z najbezpieczniejszych opcji inwestycyjnych. Wraz ze wzrostem zainteresowania ze strony kupujących, narasta ryzyko związane z działalnością oszustów. Złoto doczekało się licznych sobowtórów, a osoby bez doświadczenia mogą łatwo paść łupem nieuczciwych handlarzy. Jak sprawdzić złoto pod kątem jego autentyczności? Gdzie kupować bezpieczne złoto inwestycyjne i jakie są aktualne ceny skupu złota?

 

Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe — domowe metody weryfikacji

Często opisywane metody domowej weryfikacji autentyczności złota pozwalają ustalić, czy dany przedmiot ma cokolwiek wspólnego z metalem szlachetnym. Zanim jednak rozbudzimy entuzjazm czytelników, sugerując, jakoby mogli oni samodzielnie zweryfikować wszystkie złote wyroby, należy uprzedzić o dużym marginesie błędu przedstawionych tu sposobów. Jeśli poszukujesz rzetelnej odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić czy złoto jest prawdziwe, najlepszą metodą pozostaje udanie się do specjalistycznego punktu oferującego skup złota Poznań zyskuje takie miejsce dzięki działalności Mennicy Poznańskiej, dostarczającej bezpiecznych instrumentów obrotu metalami szlachetnymi.

Warto natomiast znać podstawowe kryteria weryfikacji, aby już na wstępie ocenić, czy dany przedmiot posiada oczekiwaną wiarygodność. Pierwszego sposobu jak sprawdzić złoto, możemy upatrywać w tzw. metodzie Archimedesa. Wykorzystuje ona powszechnie znaną gęstość złota (19,3 g/cm3) i polega na obliczeniu ilości wody wypartej przez zanurzony w niej przedmiot. Aby badanie można było uznać za miarodajne, musimy obliczyć masę wypartej wody względem wagi samego przedmiotu. Należy tutaj przestrzegać kryteriów technicznych badania — woda powinna mieć temperaturę maksymalnie zbliżoną do 20 stopni, a naczynie musi być ustawione na idealnie równej powierzchni.

Oprócz metody Archimedesa możemy wykonać test magnetyczny. Złoto w czystej postaci nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych. Jeśli odkryjemy, że po przyłożeniu magnesu przedmiot wchodzi w nim w reakcję fizyczną, mamy pewność, że nie jest on wykonany z czystego złota.

Nie wszystko złoto co się świeci — to popularne polskie przysłowie można stosować również dosłownie, podczas weryfikacji szlachetnego kruszcu. Szeroko rozpowszechnioną metodą oszustw na rynku złota staje się wykorzystywanie tombaku lub mosiądzu jako zamienników. Zarówno waga sztabki złota, jak i jej parametry kolorystyczne, dają jasne wskazówki, pozwalające na odróżnienie podróbek od prawdziwego kruszcu. Szczególne podejrzenia wzbudzają wszelkie zmiany barwy na powierzchni. Jedną z metod pozostaje test z kwasem azotowym. Czyste złoto jest całkowicie niepodatne na działanie kwasu; przedmioty podrobione wykażą reakcję w postaci zielonkawego zabarwienia.

Jeśli chcemy uniknąć wątpliwości w kwestii autentyczności złota inwestycyjnego, dokonujmy zakupu wyłącznie produktów zapakowanych w CertiPack, pochodzących od producentów akredytowanych przez LBMA. Opakowania CertiPack nigdy nie wolno zdejmować w celu samodzielnych testów. CertiPack sam w sobie jest gwarancją, że dany przedmiot spełnia wszystkie wymagania jakościowe.

 

Ile kosztuje 1 gram złota inwestycyjnego z CertiPack?

Mając pełną świadomość istoty powiedzenia „nie wszystko złoto co się świeci”, możemy z większym dystansem podchodzić do ceny skupu złota na nieformalnych rynkach. Nader atrakcyjna oferta może sprawiać wrażenie, że oto znaleźliśmy perełkę inwestycyjną, która w niedalekiej przyszłości wygeneruje spektakularne stopy zwrotu. Pamiętajmy jednak, że to, co wydaje się zbyt piękne, aby było prawdziwe, zazwyczaj prawdziwe nie jest. Wiedząc, ile kosztuje 1 gram złota na rynku i korzystając wyłącznie z oferty renomowanych dealerów, ryzyko zostania ofiarą oszustwa spada praktycznie do zera. Złoto opakowane w CertiPack charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i płynnością — możesz je w każdej chwili sprzedać w Polsce lub za granicą. W chwili pisania tego artykułu ceny 1 grama złota z CertiPack mieszczą się w przedziale 350-370 zł. Najważniejszą jednostką wagową stosowaną w obrocie metalami szlachetnymi pozostaje uncja trojańska, wynosząca 31,1 g. Złote sztabki w pełnym przekroju wagowym znajdziesz w ofercie Mennicy Poznańskiej, mając jednocześnie możliwość dopasowania parametrów inwestycyjnych do własnych potrzeb.

 

Skup złota Poznań — gdzie kupić i sprzedać sztabki lub monety bulionowe?

Dla osób poszukujących skup złota Poznań stwarza ogromne możliwości transakcji inwestycyjnych na złocie. Wybierając konkretny punkt skupu, należy kierować się jego wiarygodnością, uprawnieniami państwowymi i opiniami klientów. Prowadzony przez Mennicę Poznańską skup złota w Poznaniu pozwala na sprawdzenie autentyczności posiadanych przedmiotów i uzyskanie adekwatnej ceny. Podstawą działalnością Mennicy Poznańskiej jest również sprzedaż złota w CertiPackach, zarówno w formie złotych sztabek, jak i monet bulionowych.

Twój koszyk