Na co zwrócić uwagę przy inwestycji w diamenty?

Diamenty od setek lat kojarzą się z czymś niezwykle drogocennym. Wiele osób myśli o nich w kontekście elementu biżuterii, zakładanej na ważne święta i uroczystości lub wręczanej w formie prezentu. To jednak niejedyne przeznaczenie tych wyjątkowych kamieni. Coraz popularniejsze staje się również inwestowanie w diamenty. Taki sposób lokowania kapitału może przynieść bardzo satysfakcjonujące zwroty. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu brylantów? Jak inwestować w diamenty? Przygotowaliśmy kilka wskazówek.

 

Czy warto inwestować w diamenty?

Na początku jednak przyjrzyjmy się zasadności tego typu inwestycji. W Polsce wciąż największą popularnością wśród inwestorów cieszą się nieruchomości, akcje, obligacje i złoto. Wydaje się, że diamenty nie przyciągają takiej uwagi, na jaką zasługują. Czy słusznie? Zdania mogą być podzielone, ale dane historyczne mówią same za siebie – w dłuższej perspektywie ceny diamentów rosą. To aktywo odporne na inflację, wahania rynkowe czy słabszą kondycję gospodarki w poszczególnych państwach. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każda inwestycja w diamenty może przynieść wysoką stopę zwrotu. Wiele zależy od rodzaju kamienia i jego poszczególnych cech.

 

Diamenty inwestycja – czym kierować się podczas wyboru kamienia?

Podobnie jak w przypadku każdego innego rozwiązania inwestycyjnego, ważne jest, aby zrozumieć zmienne, które wpływają na wartość danego aktywa. Im rzadszy kamień szlachetny, tym prawdopodobnie osiągniemy większy zwrot z inwestycji. Rozważając inwestowanie w diamenty, warto przyjrzeć się założeniom zasady 4C. Określa ona cztery cechy kamienia szlachetnego, wpływające na jego wartość. Są to:

  • karat (carat) – jednostka masy używana do określania wielkości i wagi diamentu,
  • kolor (colour) – określa barwę kamienia szlachetnego – najcenniejsze są diamenty idealnie białe lub w rzadko spotykanych odcieniach,
  • czystość (clarity) – wskazuje na to, jak przejrzysty jest diament i czy zawiera inkluzje (charakterystyczne naturalne wrosty),
  • szlif (cut) – może odnosić się do kształtu diamentu, ale także jakości jego cięcia – najpopularniejszy jest szlif brylantowy.

Wymienione cechy znajdziemy m.in. w opisach poszczególnych kamieni na internetowych platformach, które sprzedają diamenty. Inwestycja będzie miała szansę osiągnięcia najwyższych zwrotów wtedy, gdy uda nam się kupić kamień szlachetny o jak najlepszych parametrach w jak najniższej cenie.

 

Jak inwestować w diamenty w bezpieczny sposób?

Zanim kupimy pierwszy kamień szlachetny, trzeba upewnić się, że korzystamy z usług sprawdzonego sprzedawcy, bez względu na to, czy będzie to jubiler, mennica, czy firma specjalizująca się w handlu diamentami. Warto sprawdzić opinie na temat danego podmiotu, dostępne m.in. w Internecie. Do wymienionych wcześniej 4C można dopisać również piątą cechę, czyli certyfikat. Inwestycja w brylanty powinna obejmować wyłącznie kamienie szlachetne, które zostały ocenione oraz potwierdzone przez GIA (Amerykański Instytut Gemmologiczny) lub IGI (Międzynarodowy Instytut Gemmologiczny). Wtedy zyskuje się pewność, że diament spełnia odpowiednie standardy, jest prawdziwy i może być wykorzystany m.in. jako lokata kapitału inwestycyjnego.

Twój koszyk