Jaka jest najlepsza próba srebra?

Osoby zainteresowane zakupem wyrobów ze srebra często zastanawiają się nad tym, jaką próbę srebra powinny one posiadać. Podczas gdy w przypadku srebrnej biżuterii próba nie jest tak ważna, ponieważ liczy się przede wszystkim piękny wygląd kolczyków, pierścionków czy naszyjników, to już próba sztabki bądź monety inwestycyjnej jest niezwykle istotna. Dowiedz się zatem, jaka próba srebra jest najlepsza i którą warto wybrać.

 

Jakie są próby srebra?

Wybita na biżuterii lub sztabce próba oznacza, jaka zawartość srebra znajduje się w danym wyrobie. Im wyższa próba, tym więcej czystego srebra znajduje się w ozdobie albo monecie. Ze względu na to, że ten szlachetny kruszec jest bardzo delikatny i plastyczny, wymaga dodania do niego innych metali, dzięki którym staje się bardziej wytrzymały. Zarówno wyroby biżuteryjne, jak i sztabki czy monety nie składają się zatem wyłącznie z czystego srebra, ale zawierają pewne dodatki innych surowców.

Ilość srebra jest standaryzowana, dlatego też wyróżnia się kilka prób tego kruszcu: 800, 830, 875, 925 oraz 999. Próba 800 oznacza, że wyrób zawiera 80,0% czystego srebra. W przypadku próby 830 jest to 83,0%, próby 875 – 87,5%, a srebra 925 – 92,5%. Próba 999 oznacza niemal wyłącznie czysty kruszec (zawartość aż 99,9% srebra w produkcie). Co ciekawe, srebro wyższych prób jest bardziej miękkie niż prób niższych, ponieważ zawiera większą ilość stopów innych surowców, które dodają mu twardości.

 

Jaka próba srebra najlepsza?

Zasada dotycząca prób srebra mówi, że im wyższa próba, tym jest ona lepsza. Jak jest najlepsza próba srebra? Bazując na wspomnianej zasadzie, najlepsza jest próba 999. Występuje ona jednak niezwykle rzadko w biżuterii. Srebrne pierścionki, naszyjniki, bransoletki, kolczyki i dowolne inne artykuły są najczęściej wykonywane ze srebra próby 925. Jeśli interesuje Cię zatem srebrna biżuteria, wybierz produkty o próbie 925. Próba 999 występuje natomiast niemal wyłącznie w sztabkach, monetach bulionowych i kolekcjonerskich jako srebro inwestycyjne. Jest najbardziej wartościowa i kosztuje najwięcej.

Warto przy tym nadmienić, że wraz z upływem czasu srebro podlega procesowi ciemnienia, ale wyroby o próbie 925 i 999 zachowują swą barwę najdłużej.

Twój koszyk