Jak sprawdzić złoto, bez widocznej wybitej próby?

Jeśli posiadasz złoto bez wybitej próby, z pewnością nurtują Cię pytania dotyczące autentyczności kruszcu. Złoto doczekało się licznych prób oszustw, tworzonych przez osoby poszukujące szybkich metod wzbogacenia się. Poznanie faktycznej próby będzie konieczne przy ewentualnej odsprzedaży złota. Jak zatem zweryfikować złoto, na którym nie widnieje informacja o próbie kruszcu? Czy domowe metody mają wartość dowodową i pozwalają na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków?

 

Metody sprawdzenia autentyczności posiadanego złota

Próba złota opisuje zawartość czystego kruszcu w stopie, z jakiego wyprodukowano dany przedmiot. Cechy probiercze złota przyjmują takie wartości jak 960, 750, 585, 500, 375 i 333. Każda z tych liczb oznacza, jaki procent złota mieści się w produkcie. Jeśli posiadamy biżuterię o wadze 10 g z próbą 750, zawartość czystego złota wynosi dokładnie 7,5 g. Polskie prawo narzuca producentom wyrobów jubilerskich umieszczanie próby na wszystkich produktach, których masa przekracza 1 g. Dlatego, jeśli dokonujemy zakupu złota u zaufanego jubilera, nie musimy martwić się o sprawdzanie autentyczności. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kupna złota inwestycyjnego. Uncja złota zapakowanego w CertiPack daje gwarancję czystości kruszcu i spełnia kryteria LBMA. Opisane poniżej metody weryfikacji nie dotyczą zatem produktów inwestycyjnych, wyposażonych w odpowiednie certyfikaty. Jeśli posiadasz złoto opakowane w CertiPack, pod żadnym pozorem nie wolno Ci uszkadzać opakowania celem samodzielnej weryfikacji. Kiedy zatem możemy się spotkać ze złotem bez wybitej próby? Najczęstszą sytuacją będzie zakup złota z niepewnych źródeł za granicą lub posiadanie wyrobów ze złota będących pamiątkami rodzinnymi, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Jeśli chcemy sprawdzić, czy waga sztabki złota lub wyrobów jubilerskich faktycznie dotyczy czystego kruszcu, można skorzystać z następujących metod: próba Archimedesa, test magnetyczny, test z kwasem azotowym, czy prosta analiza kolorystyczna.

Próba Archimedesa wykorzystuje powszechnie znane parametry gęstości złota. Polega na zanurzeniu złotego przedmiotu w wodzie i obliczeniu ilości wypartej cieczy. Jeżeli uzyskany wynik będzie jak najbardziej zbliżony do 19,3 g/cm3, możemy być pewni, że dany przedmiot wykonany został z czystego złota. Pomimo pozornej prostoty, próba Archimedesa wymaga doświadczenia i rygorystycznego przestrzegania parametrów badawczych. Nieco prostszą metodą sprawdzenia, czy złota uncja jest autentyczna, pozostaje test magnesu. Złoto w czystej postaci cechuje się diamagnetyzmem, czyli nie reaguje na przybliżenie do jego powierzchni magnesu. Jeśli natomiast mamy wątpliwości, czy dany przedmiot nie został wykonany z tombaku lub mosiądzu, możemy skorzystać z weryfikacji wizualnej. Wszelkie przebarwienia na powierzchni pozwalają zrozumieć, że uncja złota pozostaje daleka od autentyczności. Podrobione złoto ujawni się także po aplikowaniu na jego powierzchnię kilku kropel kwasu azotowego. Złoto o próbie powyżej 500 nie wejdzie w reakcję z kwasem i nie wykaże uszkodzenia. Przy niższych próbach, w miejscu obecności kwasu zobaczymy zielony odcień, zdradzający prawdziwe pochodzenie przedmiotu.

Domowe metody weryfikacji nie działają w każdym przypadku. Nie dają również możliwości dokładnego określenia próby. Dlatego w celu profesjonalnej weryfikacji autentyczności, należy udać się do zakładu jubilerskiego lub dealera. W punktach oferujących skup sprzedaż złota mieści się specjalistyczna aparatura, dzięki której złota uncja lub biżuteria zostanie gruntownie sprawdzona przez fachowców.

 

Waga sztabki złota — czym jest uncja złota i ile to gramów?

Jeśli interesuje Cię inwestycyjna sztabka złota waga produktu stanowi kluczowy czynnik decyzyjny. Najpopularniejszą jednostką stosowaną przy opisie metali szlachetnych jest tzw. uncja trojańska (oz). Jedna złota uncja wynosi dokładnie 31,1 g. W ofertach dealerów zajmujących się dystrybucją i skupem złota inwestycyjnego znajdziemy złote sztabki i monety bulionowe opisanego z pomocą całej uncji, jak i jej części składowych wyrażonych w ułamkach dziesiętnych. Możliwość zakupu złota o różnej gramaturze daje szansę dopasowania inwestycji do indywidualnych warunków finansowych i oczekiwań dotyczących składu docelowego portfela.

 

Skup złota Poznań — gdzie sprzedać złoto inwestycyjne?

Jeśli chcesz kupić lub sprzedać kruszec inwestycyjny, najlepszym miejscem dla bezpiecznej transakcji pozostaje akredytowany skup złota Poznań jest miejscem działalności firmy Mennica Poznańska, oferującej skup i sprzedaż sztabek złota, monet bulionowych, oraz innych metali szlachetnych. Szczegółowa wycena rzeczoznawcy poprzedza finalizację transakcji na skup złota Poznań to miasto z dużą liczbą aktywnych inwestorów, poszukujących bezpiecznych metod lokowania kapitału w dobie turbulencji geopolitycznych i gospodarczych. Mennica Poznańska oferuje złoto wyposażone w CertiPack, pochodzące od producentów akredytowanych przez LBMA.

Twój koszyk