Jak sprawdzić autentyczność sztabki złota?

Zakup złota inwestycyjnego wiąże się ze znacznym wydatkiem, uzależnionym od wagi kruszcu. Bezpieczeństwo tego rodzaju inwestycji nie podlega dyskusji, jednak warunkiem staje się nabycie autentycznego złota. Czy jest możliwe sprawdzenie autentyczności sztabki złota domowym sposobem? Jak przed zakupem zweryfikować dostawcę złota, aby mieć pewność uczciwej i bezpiecznej transakcji? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

 

Jak sprawdzić autentyczność sztabki złota domowymi sposobami?

Zakup złota inwestycyjnego należy ograniczyć wyłącznie do renomowanych mennic, które sprzedają produkty z akredytacją Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców (LBMA) oraz sztabki w opakowaniu CertiPack. Niektórzy inwestorzy decydują się jednak na zakup złota w formie czystego kruszcu bez opakowania, zdając się na dodatkowe ryzyko. Wówczas ważne jest posiadanie wiedzy potrzebnej do sprawdzenia złota. Specyfikacja techniczna dostarczona przez producenta określa wagę i wymiary każdej sztabki, którą można łatwo porównać z rzeczywistymi parametrami. Popularną metodą sprawdzenia sztabki złota są testy dźwiękowe lub przewodnictwa prądu. Tych metod nie da się jednak zastosować do złota pakowanego w CertiPacki, które same w sobie stanowią gwarancję autentyczności i bezpieczeństwa.

 

Jak sprawdzić autentyczność sztabki złota?

Profesjonalne sprawdzenie autentyczności sztabki złota najczęściej wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. W tym celu dealerzy złota wykorzystują np spektometr lub wagę magnetyczną. Spektometr pozwala na określenie składu chemicznego badanego przedmiotu, zaś waga magnetyczna dokładnie wskaże z jaką siłą i w jakim kierunku (mamy tutaj na myśli przyciąganie lub odpychanie) zachodzi relacja pomiędzy magnesem, a badanym przedmiotem.

 

Dlaczego certyfikacja LBMA stoi na straży autentyczności sprzedawanego złota?

Akredytacja producenta sztabek przez LBMA oraz wyposażenie produktu w CertiPack zwalniają inwestora z konieczności samodzielnego sprawdzenia sztabki złota pod kątem jej autentyczności. Same w sobie stanowią uznane na całym świecie zabezpieczenie, a jednocześnie czynią ze sztabki produkt rozpoznawalny dla każdego dealera. Złoto inwestycyjne z CertiPack gwarantuje bezpieczeństwo transakcji, a także umożliwia poznanie pełnej specyfikacji z katalogu producenta.

Producenci, którzy chcą posiadać certyfikację LBMA muszą spełnić ściśle określone wymagania dotyczące min. próby, wagi, a także wcześniejszej współpracy z mennicami, które już posiadają taką certyfikację. Śmiało można stwierdzić, że LBMA stoi na straży wysokiej jakości danego towaru. Bezpieczna przystań dla kapitału w postaci złota fizycznego jest jak najbardziej możliwa, a wzrost jego wartości gwarantowany w długim terminie. Dokonując zakupu złota z CertiPack, inwestor zwiększa swoje szanse na zyski. Dużo łatwiej jest sprzedać sztabkę CertiPack od akredytowanego producenta, niż produkt w luźnej formie, zapakowany w dowolny sposób. CertiPack chroni złoto przed uszkodzeniami mechanicznymi  i jest potwierdzeniem jego autentyczności. Inwestor musi jednak pamiętać, że mając sztabkę złota CertiPack, nie może uszkodzić samego opakowania, ponieważ utraci wartość inwestycyjną, ograniczając ją wyłącznie do wagi samego kruszcu. Sprawdzenie autentyczności sztabki złota wymaga wiedzy i doświadczenia, a sztabki z CertiPack okazują się najlepszą gwarancją otrzymania pełnowartościowego złota.

Twój koszyk