Jak wyczyścić złoto? Praktyczne porady

Złota biżuteria to elegancki dodatek, który nigdy nie traci na wartości, zachowując swą trwałość i jakość na wiele lat. Często noszone pierścionki, bransoletki czy łańcuszki mogą się ubrudzić. Zbierający się na nich osad nie wygląda estetycznie. Na szczęście można się go w łatwy sposób pozbyć. Jak wyczyścić złoto? Poniżej znajdziesz garść porad.

 

Jak czyścić złoto profesjonalnymi środkami?

Wyroby ze złota, czyli przede wszystkim biżuterię, ale również elementy mebli czy akcesoriów, można wyczyścić specjalnymi środkami jubilerskimi albo sposobami domowymi. Najbezpieczniejszym, a jednocześnie najskuteczniejszym sposobem jest czyszczenie profesjonalnymi preparatami. W sklepach z biżuterią można nabyć płyny, pasty oraz ściereczki do biżuterii. Wyróżniają się one doskonałą skutecznością działania, a jednocześnie są delikatne, co gwarantuje, że nie uszkodzą nawet cienkiej biżuterii. Jak czyścić złoto tymi wyrobami? Ściereczki są szczególnie polecane do przecierania większych i grubszych przedmiotów, pierścionków czy bransoletek. Preparaty w formie płynnej sprawdzają się lepiej w przypadku delikatnych łańcuszków, naszyjników i małych kolczyków.

 

Jak wyczyścić złoto domowymi sposobami?

Jeśli nie chcesz kupować środków jubilerskich, możesz zdecydować się na metody domowe. Jak czyścić złoto domowymi sposobami? Możesz wykorzystać do tego celu płyn do mycia naczyń. Nalej wody do miski i wymieszaj ją z płynem. W roztworze umieść złote wyroby i pozostaw na kilka minut. Na końcu wypłucz biżuterię pod bieżącą wodą i wytrzyj miękką, najlepiej bawełnianą i gładką ściereczką. Zamiast płynu możesz wykorzystać odrobinę mydła, które także dobrze wyczyści złoto.

Kolejny sprawdzony sposób to użycie sody oczyszczonej. Weź niemetalowe naczynie, wyłóż je folią aluminiową, a następnie zalej szklanką gorącej wody oraz dodaj po dwie łyżeczki soli kuchennej i sody oczyszczonej. Całość wymieszaj dokładnie, aż składniki się rozpuszczą. Włóż złote przedmioty do miski i pozostaw na kilka godzin. Na końcu wypłucz je pod chłodną wodą i wytrzyj miękką ściereczką.

Pamiętaj również, aby nie czyścić złota inwestycyjnego. Sztabki, monety bulionowe oraz monety kolekcjonerskie są sprzedawane w CertiPackach oraz kapslach ochronnych stanowiących ochronę cennego kruszcu. Złoto w CertiPackach zawsze ma większą wartość niż to, które jest przechowywane w inny sposób, np. w foliowym worku. Nie wolno zatem wyciągać złotej sztabki z oryginalnego opakowania, tym bardziej że kruszec w takim pudełku jest znakomicie chroniony przed zanieczyszczeniami.

Twój koszyk