Złoto jest jednym z najbardziej pożądanych i użytecznych metali na świecie. Kruszec ten może być nie tylko pięknie ukształtowany i rzeźbiony, ale także m.in. przewodzi prąd i nie matowieje. Te cechy sprawiają, że jest to materiał chętnie wybierany przez branżę przemysłową, medyczną czy technologiczną. Służy do wytwarzania naszych najcenniejszych przedmiotów, takich jak obrączki ślubne czy medale olimpijskie, ale jest także przydatny np. podczas produkcji komponentów elektroniki. Omawiamy wykorzystanie złota w kilku popularnych obszarach.
Przepiękne złoto od tysięcy lat jest używane do wyrobu przedmiotów ozdobnych. Obecnie nawet do 80% nowo wydobytego lub poddanego recyklingowi kruszcu wykorzystuje się w produkcji biżuterii. Jednym z powodów, dla których błyszczący metal jest tak popularnym wyborem, są jego właściwości plastyczne – czyste złoto jest bardzo miękkie. Musi być często mieszane z innymi metalami, takimi jak miedź, srebro czy platyna, aby zwiększyć jego trwałość.
Metal ten od dawna jest używany także jako środek wymiany, czyli po prostu pieniądze. Pierwsze znane użycie złota w transakcjach miało miejsce kilka tysięcy lat temu – złote monety zostały wybite na polecenie króla Krezusa z Lidii. Rzadkość, użyteczność i atrakcyjność złota sprawiają, że jest ono także dobrą lokatą kapitału inwestycyjnego, zwłaszcza w czasach kryzysu.
Wykorzystanie złota dawno wykroczyło daleko poza branżę jubilerską i finansową. Dziś każdy telefon to mały skarbiec – smartfony zawierają około 0,034 g tego kruszcu. Prawdopodobnie najważniejszym przemysłowym zastosowaniem niezwykłego metalu jest właśnie produkcja elektroniki. Złoto to świetny przewodnik, który nie ulega korozji. Umieszcza się je w złączach, stykach czy przewodach w większości urządzeń elektronicznych. Ze względu na doskonałą estetykę, antyalergiczność i łatwość w obróbce, złoto zastosowanie znajduje również m.in. w stomatologii.