1 uncja ile to gram – jak dokonać prawidłowych obliczeń?

Pojęcie uncji kojarzy się głównie z jednostką miary w krajach opartych na brytyjskim porządku parlamentarnym, takich jak USA czy Australia. Uncja jest również podstawową jednostką wagi stosowaną do analizy metali szlachetnych. Wielu początkujących inwestorów zadaje sobie pytanie – 1 uncja ile to gram? Dokonywanie konwersji pomiędzy różnymi systemami miary i wagi sprawia problem, jeśli trzeba szybko uzmysłowić sobie wagę kruszcu. Sprawy nie ułatwia fakt, że w powszechnym użyciu funkcjonują tak naprawdę dwa rodzaje uncji – uncja międzynarodowa oraz uncja trojańska, zwana również aptekarską. Oba rodzaje uncji różnią się między sobą gramaturą. Na rynku metali szlachetnych dominuje opis gramatury z zastosowaniem uncji trojańskiej. Ma to o tyle duże znaczenie, że różnica pomiędzy obydwiema propozycjami osiąga niemal 3 gramy. O ile uncja międzynarodowa oznacza wagę 28,35 gramów, o tyle uncja trojańska osiąga wartość liczbową 31,1034 g. Mamy zatem jasny obraz, ile gramów zawiera jubilerska uncja. Warto jeszcze wspomnieć o kluczowym z punktu widzenia inwestorów aspekcie cen uncji na rynku wraz z ich przełożeniem na zwrot z inwestycji.

 

Uncja złota ile to gram – dlaczego warto to wiedzieć?

Odpowiedź na pytanie “uncja złota ile to gram?” została już udzielona. Uncja jubilerska stosowana jest bowiem do każdego rodzaju metali szlachetnych i wynosi wspomniane już 31,1 g. Drugim dnem zagadnienia “uncja złota ile to gram” pozostaje natomiast oszacowanie wartości złota, szczególnie w przypadku złotych monet inwestycyjnych. To właśnie monety bulionowe najczęściej osiągają gramaturę 1 uncji, która stanowi punkt odniesienia dla kalkulacji kosztów inwestycyjnych. Za chwilę opowiemy pokrótce, ile kosztuje uncja złota na przykładzie oferty Mennicy Poznańskiej.

 

Ile kosztuje uncja złota dla monet oferowanych w Mennicy Poznańskiej?

Złoto jest surowcem inwestycyjnym, poddanym mechanizmom rynkowym i uzależnionym cenowo od wielu czynników. Podane tu przykładowe ceny uncji złota zawartej w monetach plasują się w przedziale 7300 – 7500 złotych. Jak pokazują giełdowe wykresy, wartość złota  wzrasta w czasie, w zależności od poziomu inflacji, sytuacji gospodarczej na świecie, a także związanego z tym prawa popytu i podaży. Złoto gwałtownie zyskuje na wartości w czasie kryzysu ekonomicznego. To, ile kosztuje uncja złota, nie determinuje jednak efektywności posiadania tego kruszcu w długim terminie. Złoto na zawsze pozostanie bezpieczną przystanią dla kapitału, a zakup nawet jednej uncji będzie wiązać się z zyskiem po upływie kilku lat.

Twój koszyk