Historia powstania karata jako jednostki masy sięga czasów starożytnych. Dawniej nie było wagi, więc kupcy i handlarze mieli trudności ze sprzedażą biżuterii. Wynaleziono więc ujednolicony system pomiarowy, który porównywał wielkość i masę minerałów. Do określenia ciężaru klejnotów zaczęto wykorzystywać nasiona karobu, czyli drzewa świętojańskiego, które rosło na terenie wydobycia minerałów. Nasiona te miały zawsze taką samą wagę, niezależnie od miejsca i czasu wzrostu rośliny. Było to 0,2 grama.
Drogocenne minerały zawsze przyciągały zainteresowanie szerokiego grona osób. Nic w tym dziwnego – wartość kamieni szlachetnych potrafi osiągać niebotyczne sumy. Szacuje się ją na podstawie kilku czynników, ale jednym z najważniejszych parametrów jest waga minerału. Do pomiaru masy kamieni szlachetnych stosuje się dobrze znany jubilerom karat. Ile to gram? Często właśnie takie pytania pada z ust osób, które chcą oszacować wartość np. kupowanej biżuterii.
Jeden karat jest równy 0,2 grama i ma oznaczenie ct lub kt. Jeśli więc diament waży 1 kt to oznacza to, że ma masę 1/5 grama. Natomiast 1 gram to 5 karatów. Podczas zakupu kamieni szlachetnych warto pamiętać że wymiary klejnotu nie są mierzone w kt, ponieważ jest to w tym przypadku wyłącznie jednostka masy.
Jeśli karat zostanie zastosowany w odniesieniu do złota, przestaje być miarą masy, a staje się miarą służącą do oceny czystości kruszcu. Za niemal idealnie czysty (99%), a co z tym związane – najcenniejszy metal uznaje się 24-karatowe złoto. Inne popularne wartości to 22 karaty (czystość 91,6%), 18 karatów (75%) i 9 karatów (37,5%). Stosuje się je zazwyczaj do wyrobów jubilerskich. Jeśli dany produkt ma np. kruszec 18-karatowy, oznacza to, że zawiera 75% złota, a pozostałe 25% to metal komplementarny, zazwyczaj miedź lub srebro, który zapewnia materiałowi twardszą i trwalszą strukturę.