Fenomen diamentów – co warto o nich wiedzieć?

Nie ma drugiego takiego minerału, który popularnością i pięknem przebiłby diamenty. Ich obecność w branży jubilerskiej stabilizuje się od setek lat, a kopalnie diamentów przynoszą corocznie kolosalne zyski takim państwom jak Rosja, Kanada, czy DR Kongo. Jak powstają diamenty i co świadczy o ich ogromnej wartości? Czy inwestycje w diamenty są dobrym pomysłem na pomnażanie kapitału?

 

Jak powstają diamenty – geneza powstania najsłynniejszego minerału świata

Diamenty istnieją na kuli ziemskiej od 4 mld lat. Proces ich powstawania rozciągał się na 3 miliardy lat, w warunkach bardzo wysokiego ciśnienia i temperatur sięgających 1300 stopni. Takie okoliczności panowały w warstwie magmy znajdującej się 200 km pod powierzchnią ziemi. Niektóre osoby mogą być zaskoczone stwierdzeniem, że diament to czysty węgiel. Jednak opisane powyżej warunki powodują krystalizację cząsteczek węgla i przekształcenie ich w znany na całym świecie minerał. Współczesne kopalnie nie muszą sięgać aż tak głęboko, by je wydobyć z Ziemi. Gotowe diamenty przebywają z lawą długą drogę ku powierzchni, by zostać znalezione przez człowieka.

 

Diamenty inwestycyjne – czym są i czy warto w nie inwestować?

Diamenty w Polsce dzielą się na dwie kategorie: przemysłowe (syntetyczne) i jubilerskie. W ramach minerałów jubilerskich rozróżniamy jeszcze diamenty komercyjne i diamenty inwestycyjne. Różnice między nimi zachodzą w oznaczeniach czystości i barwy. Diamenty inwestycyjne w praktyce obejmują obydwie podkategorie, opisujące minerał naturalny. Występują w wersjach standaryzowanych, będąc atrakcyjnym kąskiem dla jubilerów. Kupując diamenty inwestycyjne, warto korzystać wyłącznie z usług sprawdzonych dostawców, takich jak Mennica Poznańska, dostarczających do każdego diamentu certyfikat autentyczności potwierdzony przez instytut gemmologiczny. Ocenę autentyczności można dodatkowo uzyskać dzięki usługom Rzeczoznawców Diamentów Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego. Indeksy wyceny diamentów systematycznie pną się w górę, co zachęca do inwestycji w tej rodzaj kamieni szlachetnych.

 

Ile kosztują diamenty i co wpływa na ich cenę?

Wartość diamentu jest szacowana na podstawie tzw. zasady 4C (Carat, Color, Clarity, Cut). Wycena oszlifowanego diamentu następuje w oparciu o analizę jednostki masy wyrażonej w karatach, barwy, czystości i szlifu. Odpowiedź na pytanie, ile kosztują diamenty, nie może być zatem jednoznaczna. Przeważająca liczba diamentów występujących w naturze osiąga po oszlifowaniu masę od 0,1 do 4 karatów. Ten przedział wagowy najczęściej pojawia się w ofertach firmy sprzedających diamenty inwestycyjne. Jednak ostateczna cena będzie wypadkową parametrów wizualnych i technicznych. Rekordowa cena za karat nierzadko osiąga kwotę 100 000 złotych. Branżowym standardem wyceny pozostaje od lat tzw. Rapaport Diamond Report, gdzie można zasięgnąć informacji o aktualnych trendach rynkowych.

 

Gdzie sprzedać diamenty w Polsce?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie sprzedać diamenty inwestycyjne, najlepszym pomysłem będzie udanie się do punktów skupu kamieni szlachetnych, jakie funkcjonują w głównym miastach w Polsce. Dobrym miejscem do upłynnienia swoich aktywów będą również skupy diamentów proponowane przez sklepy jubilerskie czy mennice.

Twój koszyk