Czy opłaca się inwestować w złoto w 2021 roku?

Przy całym zamieszaniu, które miało miejsce na rynkach finansowych w 2020 roku, coraz szersze grono inwestorów szuka możliwości ulokowania kapitału w aktywach dobrze radzących sobie w czasie kryzysu. Często w takiej sytuacji to cenny kruszec stanowi jeden z ich pierwszych wyborów. Czy jednak inwestycja w złoto w 2021 roku jest opłacalna? Kiedy warto ulokować część kapitału w tym szlachetnym metalu? Udzielamy kilku wskazówek, które mogą być przydatne inwestorom indywidualnym, interesujących się złotem.

 

Bezpieczna inwestycja w złoto 2021 – o czym warto pamiętać?

Lokowanie kapitału w złocie nie jest skomplikowane. Transakcję można przeprowadzić online, korzystając z oferty profesjonalnego dealera, który wyśle do nas zamówioną monetę lub sztabkę. Ważne jednak, aby był to sprawdzony sprzedawca o nieposzlakowanej opinii. Wtedy zminimalizujemy ryzyko zakupu nieautentycznego kruszcu.

Warto podkreślić, że istnieje kilka sposobów na lokowanie kapitału w złoto. Inwestycja ta może zostać przeprowadzona np. poprzez zakup akcji firm wydobywczych. Można skorzystać również z takich instrumentów finansowych, jak kontrakty CFD na złoto lub fundusze ETF. Jednak inwestycja w złoto, charakteryzująca się najmniejszym ryzykiem, to wciąż zakup fizycznego kruszcu.

 

Inwestycja w złoto 2021 – kiedy i dlaczego się opłaca?

Złoto jest aktywem, które do tej pory doskonale chroniło kapitał w czasach kryzysu. Było to widać np. w 2020 r., gdy podczas rynkowej paniki ceny akcji spadły nawet o kilkadziesiąt procent, a wartość cennego kruszcu wzrosła. Sytuacja epidemiologiczna na świecie wciąż nie została opanowana – związane z nią zawirowania w gospodarkach jeszcze długo mogą mieć swoje negatywne konsekwencje. Dlatego też do ochrony kapitału w trudnej do przewidzenia rzeczywistości warto wybrać złoto. Inwestycja w ten kruszec prawdopodobnie nie przyniesie błyskawicznych i bardzo dużych zysków, ale pozwoli zabezpieczyć finanse w długoterminowej perspektywie.

Fizyczne złoto może być także dobrym wyborem w czasach niskich stóp procentowych i rozpędzonej inflacji. Pieniądze ulokowane na kontach oszczędnościowych szybko tracą swoja siłę nabywczą. Inwestycja w złoto to doskonała alternatywa dla osób, które nie chcą ryzykować lokowania kapitału np. na giełdzie, a zależy im na ochronie portfela przed inflacją. Fizycznym złotem powinni zainteresować się także inwestorzy, poszukujący sposobów na zdywersyfikowanie swojego portfela. W obecnych czasach nie warto lokować wszystkich pieniędzy w tylko jeden rodzaj aktywów. Kilka monet lub sztabek złota może być dobrym uzupełnieniem portfela inwestycyjnego i efektywnie zmniejszyć ryzyko poniesienia dużej straty na dynamicznie zmieniającym się rynku.

Twój koszyk