5 najdroższych monet na świecie

Pasja do numizmatyki ogarnia coraz większą grupę osób. W Polsce kilkadziesiąt tysięcy hobbystów i inwestorów regularnie kolekcjonuje i handluje starymi monetami, które dzięki nim otrzymują drugie życie. Aukcje numizmatyczne organizowane w różnych częściach świata dobitnie pokazują, jak wielką wartość kryją w sobie najcenniejsze eksponaty. Wyceny osiągane przez niektóre monety mogą przyprawić o zawroty głowy, a także rozpalić pierwszą iskrę zainteresowania u osoby postronnej. Aby nieco rozbudzić wyobraźnię i zaspokoić ciekawość, przedstawiamy 5 monet, które zostały sprzedane za największe pieniądze. Historia numizmatyki dowodzi, że warto podejmować wysiłek i zgłębiać własną wiedzę o monetach. Być może w niedalekiej przyszłości sami trafimy wówczas na eksponat, który pozwoli na dostatnie życie przez wiele lat.

 

Jakie wyceny osiągnęły najdroższe monety na świecie?

Pora wskazać najcenniejsze monety, jakie pojawiają się na światowych aukcjach numizmatycznych. Na pierwszym miejscu znajdziemy amerykańskiego srebrnego dolara z 1794 roku. Na tę monetę składa się stop 90% srebra z pozostałą domieszką miedzi. Silver Dollar jest monetą niezwykle rzadką – do tej pory odnaleziono jedynie 130 sztuk. Każda z nich może osiągnąć wartość kilku milionów obecnych dolarów, co pokazała aukcja z 2013 roku. Silver Dollar został wówczas sprzedany za kwotę 10 mln USD, co stanowi rekord na światowym rynku numizmatycznym. Tuż za srebrnym dolarem plasuje się najdroższa złota moneta świata, wykonana przez Efraima Brashera w 1787 roku. Mowa o tzw. Brasher Doubloon, czyli monecie sprzedanej na aukcji za 9,5 mln USD.

Miejsce numer 3 w rankingu na najdroższe monety na świecie przypada na złotą monetę bulionową z 1933 roku – Double Eagle. Jej historia sięga czasów delegalizacji posiadania złota przez osoby prywatne, realizowanej na podstawie dekretu prezydenta Roosevelta. Najdroższa moneta świata w egzemplarzu Double Eagle osiągnęła wartość 7,6 milionów dolarów.

Numer 4 na naszej liście obejmującej najrzadsze monety świata zajmuje kolejny Double Eagle, tym razem wykonany według projektu Augustusa Saint-Gaudensa w 1907 roku. Była to oficjalna moneta Stanów Zjednoczonych, o nominale ówczesnych 20 dolarów. Double Eagle Saint-Gaudens datowany na pierwszy rok produkcji doczekał się niebagatelnej wyceny na 7,5 mln dolarów.

Wreszcie, na piątym miejscu znajduje się moneta o kilkusetletniej historii. Angielski floren wydany przez Edwarda III w 1344 roku został wyceniony na ponad 6 milionów dolarów.

Najcenniejsze monety mogą przynieść fortunę swoim odkrywcom. Z pewnością wiele z nich wciąż zalega na dnie rzek czy schowanych głęboko w ziemi, czekając na ujawnienie światu. Dla osób pasjonujących się numizmatyką i wyszukujących najdroższe monety świata ceny nie są jedynym motorem napędzającym zainteresowanie. Dla większości z nas najdroższa moneta świata pozostaje poza jakimkolwiek zasięgiem inwestycyjnym. Wciąż jednak możemy brać udział w rynku tańszych monet, dających przewidywalne i bardziej dostępne rezultaty. Numizmatyka to przede wszystkim pasja oparta o wiedzę historyczną i cierpliwość. Dopiero na tych fundamentach można zbudować zyskowną strategię inwestycyjną, przekuwając zainteresowanie w pokaźne zyski.

Twój koszyk