Kupowanie złota to dobry sposób na dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego oraz sprawdzone rozwiązanie, mające na celu ochronę kapitału np. w czasie kryzysu. Wielu początkujących inwestorów zadaje sobie pytanie: w jaki sposób można inwestować w złoto? Na starcie odpowiedzi warto szukać w monetach bulionowych. To jedna z najpopularniejszych fizycznych wersji cennego kruszcu. Która moneta bulionowa będzie najlepszym wyborem? Opisujemy 5 znanych wariantów.
Złote monety są używane jako waluta od ponad 5000 lat. Obecnie biją je mennice na całym świecie (znane są np. mennica austriacka czy amerykańska), a następnie sprzedają inwestorom oraz kolekcjonerom. Wartość złota, nawet w niepewnych gospodarczo czasach, stale rośnie. Monety bulionowe wyglądem przypominają te klasyczne, którymi płacimy na co dzień w sklepach. Są jednak wykonane ze złota, srebra, często także z domieszką innych metali. Pierwsza oficjalna złota moneta bulionowa, tzw. król monet, została wybita w 1967 r. w Republice Południowej Afryki. To słynny Krugerrand, który ważył jedną uncję i składał się z 22-karatowego złota (próby 916) z niewielką domieszką miedzi. Na rynku dostępnych jest wiele złotych monet bulionowych, dlatego wymienimy tylko najbardziej rozpoznawalną piątkę.
Tak jak wspominaliśmy – to pierwsza na świecie złota moneta bulionowa o masie 1 uncji i bezdyskusyjnie najpopularniejszy król monet na świecie. W latach 80. Krugerrandy stanowiły prawie 90% tego rynku. Monety są bite w RPA przez Rand Refinery Krugerrand Cena, którą trzeba zapłacić za 1 sztukę, jest zależna od kursu, ale na początku 2022 roku wynosiła ok. 7600 zł. Monety te na jednej stronie przedstawiają wizerunek Paula Krugera, a na drugim antylopy. Krugerrandy wykonuje się z 22-karatowego złota z domieszką miedzi, dzięki czemu monety są twardsze i mają charakterystyczny odcień.
Królewska Mennica Kanadyjska ma bogatą historię bicia monet, sięgającą czasów kolonii brytyjskiej. Wydany w 1979 roku jako rywal Krugerranda, charakterystyczny Liść Klonowy szybko stał się popularny dzięki wysokiej czystości i jakości wykończenia. To jedna z najczystszych złotych monet w próbie 999,9 dostępnych na rynku.
Wprowadzony na rynek w 1986 r. amerykański orzeł jest bity w 22-karatowym złocie (próba 916,7). Podobnie jak Krugerrand, moneta z orłem waży 33,9 grama, co daje 31,1 grama „czystego” złota. Pozostałe metale to srebro (3%) i miedź (5,33%). Dzięki reputacji i prestiżowi mennicy amerykańskiej wersja ta jest szczególnie popularna wśród inwestorów ze Stanów Zjednoczonych.
Mennica austriacka bije tę popularną monetę od 1989 r. Wiedeńscy Filharmonicy lub po prostu Filharmonicy dostępni są w złocie, srebrze oraz platynie. Nazwa monety pochodzi od znanej na całym świecie orkiestry – rewers przedstawia organy w Złotej Sali Vienna Musikverein, a awers to instrumenty: róg, fagot, harfa oraz czworo skrzypiec i wiolonczela.
Australijski Kangur pochodzi z mennicy Perth Mint i jest bity od 1987 roku. To kolejna „czysta” 24-karatowa moneta, ważąca jedną uncję trojańską. Co ważne – każdego roku zmienia się jej wzór, co sprawia, że jest to popularny wybór wśród inwestorów, którzy lubią kolekcjonować.